NTV

İki kadını öldüren sanığa müebbet hapis

Anadolu Ajansı

Türkiye
Arşiv

Antalya'da 5 yıl arayla iki kadının öldürülmesine ilişkin yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan toplam 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Antalya 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Güneş ve avukatlar katıldı.

Duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Taner Kaya, sanık Güneş'in Meryem Altun ve Hanım Kılınç'ı öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Savcı Kaya, ayrıca Hanım Kılınç'ın öldürülmesinden sonra olay tarihinde 5 yaşında olan çocuğunun ormanlık alana terk edilmesinin de cezalandırılmasını istedi.

Karar öncesi son savunmasını yapan Mehmet Güneş, daha önce Hanım Kılınç ile buluştuğunu ve aç olan çocuğuna yiyecek bir şeyler aldığını, Kılınç'ı öldürmediğini iddia etti.

Güneş, Meryem Altun'un öldürülmesi olayıyla ilgili de suçsuz olduğunu, maktulü öldürmediğini, aksine Altun'a 60 bin lira borç verdiğini ileri sürdü.

Verdiği borç karşılığında Altun'a biri boş olmak üzere iki senet imzalattığını savunan Güneş, "Benim bu suçla hiçbir ilgim bulunmamaktadır. Ben bu kadar cahil olamam, anam yaşındaki şahsı öldürmedim. Şahsı boğmadım, bıçaklamadım hiçbir şey yapmadım. Eşim olsa beni aldatmış olsa neyse ancak Meryem Altun'u öldürmem için bir sebep yok. Beraatımı istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Güneş'e Hanım Kılınç'ı "Kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Meryem Altun'un "kasten öldürme" suçundan da 24 yıl hapis cezası verdi. Heyet, sanığın duruşmadaki soğukkanlı halleri nedeniyle cezada hiçbir indirim yapmadı.

Sanık Güneş, Hanım Kılınç'ın oğluna yönelik, "Beden ve ruh anlamında kendini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme eyleminde bulunması" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle cezayı 10 yıla indirdi. Heyet Güneş'e ayrıca, "Yağma" suçundan da 6 yıl hapis cezası verdi.

Antalya'nın Konyaaltı ilçesine bağlı Aşağıkaraman mevkisinde 13 Aralık 2004'te jandarmaya yapılan ihbar üzerine ormanlık alanda, Meryem Altun'a ait olduğu tespit edilen ceset bulunmuştu.

Yine Aksu ilçesinde 11 Şubat 2009'da tarihinde ava giden bir grup ormanlık alanda bir kadın cesedi ile yanında küçük bir erkek çocuğu bulmuş, yapılan araştırmada cesedin Hanım Kılınç'a ait olduğu belirlenmiş, yapılan soruşturma kapsamında Mehmet Güneş tutuklanmıştı.