İki kız kardeşin öldüğü kazada 15 yıl hapis istemi

Mersin'de iki kız kardeşe çarparak ölümüne neden olan sürücü hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, olayın meydana geldiği yaya geçidine hızını azaltmadan girdiği belirtilen sürücü hakkında 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.11.2018 - 15:29

İki kız kardeşin öldüğü kazada 15 yıl hapis istemi

Trafik kazasında iki kız kardeşin ölümüne, kuzenlerinin de ağır yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla tutuklanan otomobil sürücüsü hakkında, 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle dava açıldı. 

Merkez Toroslar ilçesinde, 2 Temmuz'da, Ramazan T'nin kullandığı otomobilin çarptığı kız kardeşler Ekin Çakmakçı (6) ile Evrim Çakmakçı'nın (9) öldüğü, kuzenleri Emine Yalçın'ın da (31) yaralandığı trafik kazasıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet savcısınca hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık Ramazan T. hakkında "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis, tutuksuz sanık B.A. hakkında ise "yalan tanıklık" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

"KAZA YAYA GEÇİDİ ÜZERİNDE MEYDANA GELDİ"

5. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianame, yapılan incelemenin ardından kabul edildi.

İddianamede, trafik kazası tespit tutanağında olayın yaya geçidi üzerinde meydana geldiğinin belirtildiği aktarılırken, güvenlik kamerası görüntülerine göre sürücünün yaya geçidine geldiğinde hızını azaltmadığının ve kazanın oluşumunu engellemek için hiçbir reflekste bulunmadığının anlaşıldığı ifade edildi.

"TAKSİRLE BİRDEN FAZLA KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMA"

Sürücünün "kazanın nasıl meydana geldiğini görmediğini" belirtmesiyle yola gerekli dikkati ve özeni göstermediğinin anlaşıldığı kaydedilen iddianamede, sanığın, yolun durumuna göre sol şeritte seyretmesi gerekirken sağ şeritte gitmesi, yaya geçidinde hızını azaltmaması, kazanın yaya geçidinde meydana gelmesi unsurları dikkate alınarak, "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçunu işlediği ileri sürüldü.

İddianamede ifadesine yer verilen sanık Ramazan T. ise -Gözne istikametine doğru hareket halindeyken 50-60 kilometre hızla viraja girdiğini, bir şeylere çarptığını fark ettikten sonra hemen frene bastığını, 8-10 metre sonra durabildiğini ve çarpma anını görmediğini kaydetti.

"YALAN TANIKLIK" İDDİANAMEDE

Soruşturma sırasında tanık olarak bilgisine başvurulan B.A. ise ilk ifadesinde, olay sırasında aracıyla seyir halinde olduğunu ve sanık Ramazan T'nin kendisini solladıktan sonra kaza yaptığını aktardı.

B.A. ayrıca, kazanın ardından otomobilin yanına gittiğinde Ramazan T'nin yerine şoför koltuğunda 30-35 yaşlarında bir kadının oturduğunu belirterek, kendisinin dışarıdan müdahaleyle otomobilin kapısını açmak istemesine rağmen başarılı olamadığını ve daha sonra da yaralıların yanına gittiğini söyledi.

Sanık B.A. bu esnada araçtaki kadının arka kapıdan çıkıp, yolun karşısındaki bir markete koşarak girdiğini dile getirdi.

Kaza anına ve sonrasına ilişkin güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesi ile alınan diğer tanık ifadeleri sonucunda B.A'nın yalan tanıklık yaptığı, kazanın yaşandığı anda olay yerinde olmadığı ve öne sürdüğü iddiaların gerçeği yansıtmadığı tespit edildi.

Sanık, tekrar alınan ifadesinde ise aracın başına hiç gitmediğini ve avukatın yönlendirmesi üzerine o yönde konuştuğunu öne sürdü.

Sürücü Ramazan T. ile B.A. 27 Kasım'da görülecek olan ilk duruşmada hakim karşısına çıkacak.

Sayfa Yükleniyor...