NTV

İnci kefalinin festivali

Anadolu Ajansı

Türkiye

İnci kefali balığının kutsal yolculuğuna dikkat çekmek için bu yıl üçüncüsü düzenlenecek ''İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali'' 8-10 Haziran'da yapılacak.

Dünyada sadece Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan inci kefali balığının kutsal yolculuğuna dikkat çekmek için bu yıl üçüncüsü düzenlenecek ''İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali'' 8-10 Haziran'da yapılacak.

Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali her yıl mayıs ve haziran ayında üremek için, tatlı su kaynaklarına doğru kutsal yolculuğa çıkıyor. Akıntının tersine doğru göç eden milyarlarca balık önlerine çıkan engelleri geçmek için zıplayarak geçmeye çalışıyor.

Erciş ilçesindeki Deliçay'a doğru göç eden balıklar Balık Bendi diye bilinen mini şelaleyi geçmek çalışırken uçmaları güzel görüntü oluşturuyor.

Van Valiliği, Erciş Kaymakamlığı, Erciş belediyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğa Gözcüleri Derneği'nin bu kutsal göçe dikkat çekmek ilkini 2 yıl önce düzenlediği İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali'nin üçüncüsü 8-10 haziran tarihleri arasında yapacağı bildirildi.

Festival kapsamında depremde hayatını kaybedenler için mevlit okutulacak, mehteran konseri, halk müziği ozanlar atışması, sema gösterisi, uçurtma ve yamaç paraşütleri gibi çok sayıda etkinlik yapılacak.