İnegöl'de bir bebek daha öldü

Taburcu olduktan sonra hayatını kaybeden bebeğin ardından enfeksiyon şüphesiyle gündeme gelen İnegöl Devlet Hastanesi'nde 30 Haziran'da doğan bir bebeğin daha üç gün sonra öldüğü ortaya çıktı.

07.07.2009 - 21:27

İnegöl Devlet Hastanesi'nde geçtiğimiz hafta pazar günü 1 bebeğin ölmesi, 10 bebekte de solunum rahatsızlığı görülmesi üzerine doğum ünitesi kapatılmıştı. Hastaneyle ilgili ilk raporda herhangi bir bakteriye rastlanmadığı ve ölen bebeğin kalp hastalığıyla doğduğunu açıklandı.

Ancak aynı hastanede 30 Haziranda doğan bir bebeğin daha öldüğü ortaya çıktı.

İnegöl'e bağlı Cerrah beldesinde yaşayan Mehmet ve Hanife Kapıcı çiftinin İnegöl Devlet Hastanesi'nde 30 Haziran'da bir kız çocukları dünyaya geldi. Ceyda adı verilen bebek, 1 Haziran'da taburcu edildi.

Bebek, 2 Haziran'da ateşlenince İnegöl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 3 günlük bebek, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Ceyda bebeğin cenazesi, 3 Temmuz'da belde mezarlığında toprağa verildi.

Baba Mehmet Kapıcı, bebeklerinin de enfeksiyondan hayatını kaybettiği şüphesiyle eşiyle birlikte hastaneye gittiklerini ve doktorlarla görüştüklerini ifade etti.

Kapıcı, doktorların Ceyda bebeğin ölümünün enfeksiyon olayıyla ilgisinin bulunmadığını söylediğini belirterek şöyle konuştu:

''Bizim bebeğimizin de ihmal ya da enfeksiyon sonucu öldüğüne dair şüphelerimiz var. Büyük bir üzüntü yaşıyoruz. Şu anda şikayetçi değiliz. Bebeğimizin mezarının açılmasını, minik bedeninin mezardan çıkarılmasını istemiyoruz. Aile olarak böyle bir karar aldık. Yeniden aile büyükleriyle birlikte konuyu görüşeceğiz. Şikayetçi olup olmamaya ondan sonra karar vereceğiz.''

Bursa İl Sağlık Müdürü İsmail Hakkı Çelik ise Ceyda bebeğin ölümünün, hastanedeki enfeksiyon vakalarıyla ilgisinin bulunmadığını ifade etti.

Konuyla ilgili inceleme başlattıklarını belirten Çelik, şu açıklamayı yaptı:

''Ailenin başvurusu üzerine, hastane yönetimi bebeğin ölümüyle ilgili otopsi istemiş. Ancak bu bebek ölümü, münferit bir vakadır. Bu bebek, 30 Haziranda doğmuş ve 2 Temmuzda hayatını kaybetmiş. Bizim vakalarımız ise 2 Temmuzdan sonra başlıyor. Yani bu bebeğin ölümünün, diğer 11 bebekle ilgisi yok. Bu, ferdi bir olaydır. Çünkü bu tür olaylar tek seyretmez. Üstelik 30 Haziranda hastanede böyle başka bir vaka yok.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...