Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriyeli sığınmacılarla ilgili toplantıya gidişi öncesinde Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı.

CHP’li milletvekillerinin Suriyelilerin kaldığı Apaydın Kampı’na alınmamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kampların milletvekillerinin ziyaretlerine kapalı olmadığını söyleyen Davutoğlu, 18-19 Ocak’ta aralarında CHP'li vekillerin de olduğu TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteciler Alt Komisyonu'nun Yayladağı ve Altınözü kamplarına ziyarette bulunduğunu anımsattı.

Yayladağı ve Altınözü kamplarında sorun yaşanmadığını dile getiren Bakan Davutoğlu "Sonradan kurulan Apaydın kampı da ulusal mevzuata uygundur. Yabancı muharip asker ve subayların ayrı bir kampta tutulması bir tercih değil, bu konudaki mevzuat gereğidir. BM uygulamaları da bu çerçevededir” dedi.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Apaydın kampı ile ilgili talep bir emrivaki şeklindedir ve bir grup milletvekilinin oraya giderek, basın açıklaması yaparak, zaten hassas olan bir alanda açıkçası tahrik edici ve söylentilere dayalı açıklama yapmaları, hem o kampta kalanların güvenliği açısından sakıncalıdır hem de zaten hassas bir süreçten geçerken sınır illerimizdeki durum için itibariyle de sakıncalıdır. Bütün milletvekillerinden, sivil toplum kuruşlarından özellikle beklediğimiz husus sorumluluk içinde davranmaları ve bu kritik geçiş sürecinde insani kaygıları ve Türkiye'nin itibarı ile milli çıkarlarını öne almalarıdır."

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ün kampı ziyaret etmek için başvurduğunu belirten Bakan Davutoğlu, "Biz Sayın Başbakanımızla da istişare ederek bu talebi olumlu karşıladık. TBMM'nin ilgili komisyonu ve bu sorumluluk içinde davranacağına inandığımız komisyon üyelerinin Apaydın kampı dahil her yere ulaşımları sağlanabilir" dedi.

Davutoğlu, komisyon üyelerinin ne zaman isterlerse Apaydın kampı da dahil istedikleri her yere gidip inceleme yapabileceklerini dile getirdi.

‘BM DEVREYE GİRMELİ’
Ahmet Davutoğlu, gerekli adımları Birleşmiş Milletler (BM) zemininde atmaya kararlı olduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Sığınmacı sayısı 100 binlerle ifade edilen rakamlara ulaşıldığında artık bu sorun herhangi bir ülkedeki iç çatışma sorunu olmaktan çıkar ve uluslararası nitelikte sorun haline dönüşmüş olur. Bu uluslararası sorunun sorumluluğunun gereğini bir komşu ülke olarak sadece Türkiye'den yapmasını beklemek kimsenin hakkı değil. Türkiye üzerine düşeni yapar ancak bu meselenin nihai çözüm merci de BM'dir.

Yarın sınırlarımızın ötesinde onbinlerce insan biriktiğinde, ki birikebilir, içeride biz kampları kurma sürecindeyken bir taraftan da olaylar sürüyor ve ayrıca Suriye içine de yoğun insani yardım, gıda, ilaç gönderme çabası içindeyiz. Suriye içinde bu sığınmacıların korunması ve orada mümkünse kamplarda barındırılması konusunda BM'nin devreye girmesini bekliyoruz."

VEKİLLER BİR HAFTA İÇİNDE KAMPI ZİYARET EDECEK
Öte yandan, NTV'ye değerlendirmede bulunan Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün ise izin kararının kendilerine ulaşmasının ardından tahmini bir hafta içinde kampı ziyaret edebileceklerini söyledi.

Daha önce de Suriyeli sığınmacıların kaldığı bazı kamplara, tecavüz, silahlı eğitim, asayiş sorunu gibi iddiaları araştırmak üzere giden komisyon, hazırladığı raporda bu iddiaların doğruluğuna ait bulguya rastlanmadığını ifade etmişti.

Komisyon Başkanı Üstün, "Gideriz, denetleriz. Sorun var mı yok mu ortaya çıkar. Ama kampların denetlenmediği iddiası doğru değil" dedi.