İnsan kendini nasıl sunar?

Sema Maşkılı 'Mizaç Sergisi'nde, İnsan kendi benliğinin sınırlarında gezerken nasıl görünür, dışarıya kendini nasıl sunar? gibi sorular soruyor.

02.09.2010 - 11:09

İnsan kendini nasıl sunar?

'Mizaç' sergisinde Sema Maşkılı daha önceki sergilerinde olduğu gibi insana ait temel sorunlardan birini konu ediniyor. Resim yapma eylemini her zaman insanla ilişkili olarak gören sanatçı insan üzerinden bir anlatım dili oluşturarak kendisini ifade etmeyi tercih ediyor.

Son resimlerinde, insanın tekliği, kendine özgünlüğü ve hiç bitmeyen kendini arama serüveni üzerine yoğunlaşan sanatçı; İnsan kendi benliğinin sınırlarında gezerken nasıl görünür, dışarıya kendini nasıl sunar? O diğerlerinden bağımsız nasıl görünür? Hangi anlarında kendini sosyal benliğinden sıyrılmış bulur? gibi konuları sorgularken her haliyle insanı ve onun kişiliğini aktarmaya çalışıyor.

Sema Maşkılı sanata olan yaklaşımını şu cümlelerle açıklıyor; 'Sanat yapmak benim için özgürlüğün kendisidir. Her şeyi kategorize eden güce karşı en iyi savunmadır. İnsanın karmaşık doğasını tarif etmek ancak sanatla mümkün. İnsanın kendini ilk ifade etme aracı olan figüratif anlatım dili ise benim için vazgeçilmezdir.'

'Mizaç Sergisi' 15 Eylül'e kadar Casa Dell'Arte Galeri'de görülebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...