İran devletinden halka korsan program

İran Devleti'ne bağlı İran Bilim ve Teknoloji Araştırma Organizasyonu, içinde Photoshop, Microsoft Office gibi programların halka ücretsiz verildiği bir FTP serverı oluşturdu.

Haberler 26.08.2010 - 17:50

İran devletinden halka korsan program

İran Hükümeti’ne bağlı olarak çalışmalarını yürüten İran Bilim ve Teknoloji Araştırma Organizasyonu, Photoshop, Ms Office ve bunun gibi pek çok yazılımın bedava olarak indirilebileceği bir server oluşturdu.

2001’den beri Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'ne (WIPO) üye olan İran bir kaç sözleşmeyi kabul etmişti. Ancak WIPO telif sözleşmesi ve yabancı yazılımları kopyalamayı yasadışı hale getiren diğer uluslararası sözleşmeleri imzalamayı reddetmişti.

Bu da İranlılar’ın yabancı filmleri ve müzikleri diledikleri gibi paylaşabilmesi anlamına geliyor ve hükümet ajansları bu konuda halka yardımcı oluyor.

Halkın ulaşabileceği bir FTP-server sayesinde İran vatandaşları 1997'den 2010 yılına kadar ki tüm versiyonlarıyla Microsoft'un Office ve Adobe Photoshop'un (CS3 - 5.5) da içinde yer aldığı çok sayıda yazılımlarını, crack dosyalarını, seri numaralarını ücretsiz olarak indirebilecek.  

Yurtdışına karşı tavrı değil kendi vatandaşlarına uyguladığı sansürler de kötü bir izlenim yaratan İran, geçen sene ülkedeki sansüre yeni bir boyut katmıştı. Hükümet halkın internet erişimini kesmişti.

Sayfa Yükleniyor...