İsmail Acar, "doğaya" bağışladı

Ünlü ressam İsmail Acar “Lale” isimli tablosunu, Alakır Nehri’nin özgür akması için Alakır mücadesine bağışladı.

06.12.2010 - 11:46

İsmail Acar, "doğaya" bağışladı

Tablonun satılmasıyla elde edilecek gelir Alakır nehrinin özgür akması için açılan davaların masraflarını karşılamak üzere kullanılacak.

Antalya'nın Kumluca ilçesi Alakır Vadisi'ndeki Alakır Nehri, kaynağından denize ulaşana kadar, üzerinde yapılması öngörülen ve bir kısmının da yapımına başlanan 7 adet 'hidroelektrik santrali' ile tehdit ediliyor.

Projeler kapsamında borulara hapsedilecek olan Alakır Nehri’nin, on binlerce yıldır doğal olarak kendi yatağından akarak hayat verdiği tüm bitki, hayvan ve insanlardan koparılarak bölgenin kaderine terk edilmesi planlanıyor.

Vadinin ve bölgenin tek yaşam damarı olan Alakır Nehri'nin üzerindeki bu katliam projesinin gerçekleşmesi halinde öncelikle Kırmızı Benekli Alabalık ve nehirde yaşayan onlarca canlı ve etrafındaki birçok bitki türü yok olacak.

Vadinin kendine özgü ikliminin değişmesiyle ise, doğanın tüm dengesi bozulacak, yağış rejiminin negatif yönde etkilenmesiyle de kuraklık, sel, erozyon, orman yangını riskinde artış ortaya çıkması öngörülüyor.

Alakır Kardeşliği Platformu’nun hukuki mücadelesine destek vermek üzere satışa çıkarılan İsmail Acar’ın tablosunu satın almak için Doğa Derneği İstanbul Ofisine başvurulabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...