İstanbul 2010'daki istifanın perde arkası

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı‘ndan istifa eden 4 üyesi, yaptıkları açıklamada, bazı engellerle karşılaştıklarını  belirtilerek, “Projenin mükemmel yürümesi yolunda engel olmamak için kenara çekiliyoruz” dedi.

06.03.2009 - 09:35

İstanbul 2010'daki istifanın perde arkası

''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'' Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu ile yardımcılıklarını yürüten Prof. Dr. İskender Pala ve Gürhan Ertür ile yürütme kurulu üyesi Prof. Dr. Metin Sözen, istifalarına ilişkin ortak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, İstanbul'u 2010 yılında Avrupa'nın Kültür Başkenti yapmak için uzun zamandır gayretle çalıştıklarını ifade eden üyeler, ''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'' Yürütme Kurulu üyeliğinden kendi iradeleriyle istifa ettiklerini belirttiler.

Açıklamada şöyle denildi: “İstanbul’u 2010 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti yapmak için uzun zamandır gayretle çalıştığımız 2010 AKB Yürütme Kurulu Üyeliği’nden kendi irademizle istifa ettik. İstanbul ve Türkiye için büyük bir fırsat olarak gördüğümüz bu projede güzel şeyler yapmak istedik; bazılarını yaptık, bazılarını yürürlüğe koyduk, bazılarını tasarladık, bazılarının ilişkilerini kurduk. Vardığımız noktayı da sizlere Kasım 2008’de basılı olarak sunduk. Lakin karşılaştığımız olumsuzlukları giderme konusunda gayret göstermemize rağmen birtakım engellere de takıldık. İstanbul’un, 2010 yılında hak ettiği başarıyla kültür başkenti olabilmesi ve bu projenin her bakımdan mükemmel yürümesi yolunda biz de ayrı bir engel olmak istemediğimiz için şimdi kenara çekiliyoruz. İstifamız kişi yahut kurumlara karşı yapılmış bir hareket olmayıp tamamen projenin selameti amacını gütmektedir.

Bizler, ülkemizin kültür sanatla ilgili önemli kişilerinin yer aldığı Danışma Kurulu tarafından seçildik. Teveccüh ve iyi niyetlerine teşekkür ederiz. Danışma Kurulu tarafından seçilecek yeni üyelere, arzu ettikleri takdirde destek olmaya devam edeceğiz. Çalışmalarını huzur ve güvenle yürütebilmeleri adına da - kişilik haklarımız saklı kalmak koşuluyla- bizim çalıştığımız dönemle ilgili susma hakkımızı kullanacağız. 2010 Avrupa Kültür Başkentliği sürecinin başarıya ulaşmasını yürekten destekliyoruz. Kamuya saygıyla duyururuz.”

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç istifalar hakkında NTV'nin sorularını yanıtladı.

GENEL SEKRETER: PROJELER DAHA DA YOĞUNLAŞACAK
İstifaları neye bağlıyorsunuz? Bekliyor muydunuz?
Bilindiği üzere istifa kararı Yürütme Kurulu üyelerimizin kendi tasarrufları çerçevesinde almış oldukları bir karardır. Bunu saygıyla karşılıyoruz. Önemli olan, bunların projenin hedef ve kazanımlarına etkisinin olmamasıdır.  Biz, değerli arkadaşlarımızın istifalarının nedeninden çok, şu an tüm enerji ve dikkatimizi 2010 bünyesinde sürmekte olan ve önümüzdeki dönemde daha da yoğunlaşacak olan projelere ve onların başarılarına yöneltmiş durumdayız. Kaldı ki, Sayın Çolakoğlu, Sayın Sözen, Sayın Ertür ve Sayın Pala ile işbirliğimiz sürmektedir, kendilerinin Danışma kurulu üyesi olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinin başarılı geçmesi için her türlü desteği bizlere vereceklerinden de kuşkumuz yoktur.2010 projesi için beklentiler çok yüksek kamuoyunda şok etkisi yarattı. Tekrar nasıl güven sağlamayı düşünüyorsunuz?
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, 2 Kasım 2007 tarihli ve 5706 sayılı kanunla kurulmuş olup, çalışmalarını sivil toplum ve merkezi yönetimin işbirliğinde, bünyesindeki Koordinasyon Kurulu (9 kişi) , Danışma Kurulu (58 kişi), Yürütme Kurulu (9 kişi) ve Artistik Komite (13 kişi) ile sürdüren bir kurumdur. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, mevzuat altyapısı, kendi alanında uzman, kamuoyunun yakından tanıdığı onlarca danışmanla, İstanbul’a yakışır doğru projeleri üretmek için özveriyle çalışan yaklaşık 100 kişilik ekibiyle, İstanbul’un tarihi ve kültürel değerlerini geleceğe taşıma ve kentin kültür-sanat altyapısını geliştirme hedefine kararlı bir biçimde ilerliyor.  Ajansın yönetim kademesinde yaşanan değişikliği projenin bütününden ayrı tutmak gerekir.  Kurulmuş olan sağlam kurumsal altyapı göz önüne alındığında projenin kişilere bağlı olmadığı görülecektir.  13 farklı disiplinde alanlarında uzman isimler, ekipleriyle birlikte çalışmalarını neredeyse son aşamaya getirmiş, sabırsızlıkla bu projeleri hem İstanbullular hem de dünyayla paylaşmaya hazırlanmaktadır.  Dolayısıyla yönetim kademesinde yaşanan değişikliklerin projenin hedef ve kazanımlarına etkisi yoktur, olmamalıdır.  Bunu düşünmek her şeyden önce bu konuda emek harcayan çeşitli kademelerdeki yüzlerce kişi ve kuruluşa yapılmış büyük bir haksızlık olur.

2010 bünyesindeki projeler önümüzdeki dönemde daha da yoğunlaşarak hayata geçirilecektir.  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinin, her türlü kişisel tasarrufun üzerinde uzun soluklu, kolektif bir çalışma olduğu unutulmamalıdır.  2010 kentin kaderini değiştirecek bir fırsattır.  Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak, herkesin bu ülkeye borcudur.

İstifalara AB tarafından tepki ne oldu?
İstifalarla ilgili henüz bize ulaşmış bir tepki yok.  Avrupa Kültür Başkenti olmuş diğer kentlerde de süreç içinde yönetim kademesinde değişiklikler olmuştur.  Avrupa Birliği’nin bu değişikliğe bağlı olarak projenin geleceğiyle ilgili herhangi bir uygulaması söz olmamıştır.

Yeni Yürütme Kurulu Başkanı ve Üyeler için ipuçları var mı?
Boşalan Yürütme Kurulu üyelikleri ile ilgili çalışmalar, 5706 sayılı kanun çerçevesinde başlatılmıştır. Basın açıklamamızda da belirttiğimiz gibi, Yürütme Kurulu’nun yeni üyeleri, Danışma Kurulu’nun sivil toplum temsilcileri ve diğer üyeleri arasından, Danışma Kurulu tarafından yapılacak seçimle en kısa süre içerisinde belirlenecektir. Yürütme Kurulu Başkanı ise, 9 kişiden oluşacak yeni Yürütme Kurulu üyeleri arasından Koordinasyon Kurulunca belirlenecektir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...