Melen Projesi'nde suyun Anadolu'dan Avrupa'ya iletilmesi amacıyla denizin 135 metre altında inşa edilen ''Derbent-Beykoz Şaftı Arası Boğaz Geçiş Tüneli''nin tamamlanması dolayısıyla Devlet Su İşleri'nin (DSİ) Beykoz'daki Melen Sistemi Tesisleri'nde tören düzenlendi.

Melen projesi kapsamında Anadolu ve Avrupa yakasını Boğaz’ın 135 metre altından birleştiren tünelin kazı çalışmaları tamamlandı. Proje bittiğinde günde 3 milyon metreküp su, Asya’dan Avrupa’ya taşınacak.

2007 yılında bu yana devam eden Melen İçme Suyu projesinin en önemli ayaklarından biri Boğaziçi tüneli, Asya ile Avrupa’yı yer altından bağlayan ilk tünel olma özelliği taşıyor.

Derbent-Beykoz arasında boğazın derinliklerinde inşaa edilen tünel 3200 metre uzunluğunda.

Tünel sayesinde günde 3 milyon metreküp su asyadan Avrupaya taşınacak.

Törende konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ''İstanbul'da artık su sıkıntısı yok, ilelebet su akacak'' dedi.

Melen Projesi ile Düzce'deki Melen Çayı'ndan yılda 1,180 milyar metreküp suyun İstanbul'a taşınacağını belirten Eroğlu, üç aşamada tamamlanacak projenin 11 paket halinde planlandığını ve toplam maliyetinin 1,3 milyar dolar olduğunu söyledi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Haydar Koçaker de, tünelin günde taşıyacağı su miktarının Avrupa yakasının şu anda kullandığı suyun 2.5 katı olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şunları söyledi: “Kentin su problemi bitmiştir. İstanbul artık susuzluk çekmeyecek. Artık korkulu rüya görmekten kurtulduk. Melen projesinin ikinci aşamasının yetkisi de verildi. Onu da bunun akabinde tamamlayacağız.''

İstanbul'un son 10 yılın en çok yağış alan yılını yaşadığını vurgulayan Topbaş, ''Biz sermayeden yemiyoruz, barajlardan tüketmiyoruz, yağan yağmuru kullanıyoruz'' dedi.