İstanbul'da 'Şimdi Beethoven Zamanı'

Borusan Kültür Sanat, iki yılda bir düzenlenen BİFO & Fazıl Say Festivali ile dönüşümlü gerçekleştirilecek yeni bir tematik etkinlik dizisi başlatıyor. Yalnızca besteciler değil, farklı temalar ve performans türlerine odaklanacak etkinliğin bu yılki teması Beethoven.

İstanbul'da 'Şimdi Beethoven Zamanı'

Beethoven yapıtlarına adanan ve üç konserin verileceği "Beethoven Festivali", 18-21 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO) her sezon İstanbullu müzikseverlere sunduğu yeni projelerden olan festival, 2010'da başlayan ve 2 yılda bir gerçekleştirilen BİFO&Fazıl Say Festivali ile dönüşümlü olarak yapılacak.

Besteci, yorumcu, klasik müzik tarihinin içinden seçilmiş tema ve farklı performans türleri gibi odaklar çevresinde kurgulanan, bu yıl klasik müziğin en büyük bestecilerinden kabul edilen Ludwig van Beethoven'a adanan festival, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek.

Konserlerde şef Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, klasik müzik dünyasının ünlü solistlerine eşlik edecek.

Tümüyle Beethoven yapıtlarına adanan festival kapsamında gerçekleştirilecek konserlerin ilkinde, BİFO, Beethoven'ın 3. Senfoni'sini ve Keman Konçertosu Op.61'i keman virtüözü Christian Tetzlaff'ın eşliği ile seslendirecek.

İkinci konserde ise 19 Aralık Perşembe günü, kuşağının sayılı yeteneklerinden Alexei Volodin, Beethoven'ın "5. Piyano Konçertosu"nu yorumlarken, BİFO da ünlü 5. Senfoni'yi icra edecek.

21 Aralık'ta düzenlenecek üçüncü ve son konserde ise Beethoven'ın başyapıtlarından Missa Solemnis'in akdorsunda Alois Glassner yönetimindeki Salzburg Bach Korosu ve soprano Ruth Ziesak, mezzosoprano Daniela Lehner, tenor Richard Croft ve bas David Soar gibi ünlü sesler yer alacak.

Festival kapsamında, 20 Aralık Cuma akşamı Haliç Kongre Merkezi Sadabad Oditoryumu'nda düzenlenecek etkinlikte, Zeynep Tanbay'ın Beethoven'ın yaylı çalgılar dörtlüleri üzerine koreografisini yaptığı son yapıtı "Symbiosis"in dünya prömiyeri gerçekleştirilecek.

Zeynep Tanbay Dans Projesi'nin sahneleyeceği ve müziklerini Borusan Quartet'in seslendireceği "Symbiosis" 21 Aralık Cumartesi yine Haliç Kongre Merkezi Sadabad Oditoryumu'nda olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...