İstanbul'da sürpriz buluşma

Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları, dün akşam İstanbul'da bir araya gelerek akşam yemeği yedi.

22.06.2009 - 00:24

İstanbul dün akşam saatlerinde sürpriz bir görüşmeye ev sahipliği yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov Beyti Lokantası'nda akşam yemeği yedi. Yaklaşık 1.5 saat süren yemeğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Memmedyarov ile Japonya seyahatini tamamlayıp ülkesine dönmeden önce İstanbul'da birkaç saat birlikte olduklarını dile getirdi.

Bakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Her zaman olduğu gibi bir millet, iki devlet anlayışı içinde bölgedeki bütün gelişmeleri gözden geçirdik. Son dönemdeki Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki müzakereleri, bölgedeki diğer gelişmeleri, ayrıca ikili ilişkilerimizdeki son derece iyi seyreden gelişmeleri birlikte ele aldık. Bu resmi ayarlanmış bir görüşme değildi, kendisinin İstanbul üzerinden Bakü'ye  geçeceğini duyunca bu yemeği ayarladık. Evlerine hoş geldiniz diyorum. Her konuda, her zaman Türkiye ile Azerbaycan arasında yoğun görüşmeler vardır."

Bir gazetecinin İran'daki seçimleri ele alıp almadıklarına ilişkin sorusu üzerine de Davutoğlu, "Gerek bölgemizdeki, gerekse bütün dünyadaki gelişmeleri ele aldık. Bütün meseleleri iki taraf gibi değil, dostane ele alıyoruz. İran bizim için çok önemli. Tarihi yoğun geçmişe sahip olduğumuz çok önemli bir komşumuz. Bu meseleleri İran'ın kendi içinde sağlık bir istişare ve karşılıklı görüşmeler çerçevesinde en doğru neticeye ulaştıracağını düşünüyoruz. İran'ın istikrarı, bölgenin istikrarı için büyük önem taşıyor. Bu çerçevede alınan her karara Türkiye saygıyla yaklaşacaktır" diye konuştu.

"Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan'ın bir açıklaması oldu, 'İkili ilişkilerin iyileştirilmesi için Türkiye'den yeni adımlar bekliyoruz' dedi. Bu adımlar atılacak mı? Bu adımlar nedir?'' sorusuna Davutoğlu, şu yanıtı verdi:

"Her zaman söyledim. Adımlar karşılıklı atılacak adımlardır. Türkiye olarak bizim nihai hedefimiz bölgede, Kafkasya'da kalıcı istikrarı, barışı, refahı sağlamaktır. Bu da tek taraflı adımlarla olmaz. Bütün tarafların iyi niyetle adımlar atması lazım. Türkiye geçmişte bütün bölgede iyi niyetle adımlar atacağını göstermiştir. Ama bu adımların karşılıklı atılması halinde kalıcı barış sağlanabilir. Zaten Elmar Bey ile de bu konuları ele aldık."

Memmedyarov da Davutoğlu'na teşekkürlerini sunduğunu ifade ederek, 2 saat önce Tokyo'dan İstanbul'a geldiğini ve Davutoğlu'nun akşam yemeği davetinde bulunduğunu söyledi. Bakan Memmedyarov, ''Çok önemli ve iyi bir görüşme yaptık'' dedi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki müzakerelere ilişkin bir soru üzerine Memmedyarov, müzakereleri devam ettireceklerini belirterek, bu görüşmeler sonunda işgal edilmiş topraklardan Ermeni unsurların çıkmasını istediklerini vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...