İstanbul'da, terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda 12 şüpheli yakalandı.

Operasyonda terör suçundan aranması bulunan iki kişi dahil olmak üzere 12 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün koordinasyonunda, Asayiş, Çevik Kuvvet, Özel Harekat ve Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele şube müdürlüklerine bağlı ekiplerin de katılımıyla Küçükçekmece'de 20'den fazla adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Polis helikopterinin de destek verdiği operasyonda, çevik kuvvet ekipleri Kanarya Mahallesi'ndeki tüm ana güzergahlarda geniş güvenlik önlemi aldı. Özel harekat ekipleri ile sivil polisler de bir şüphelinin yakalanması için Dr. Sadık Ahmet Caddesi'ndeki bir otoparka baskın yaptı.

Operasyonda, 12 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden 2'sinin terör suçundan arandığı öğrenildi. Adreslerde yapılan aramalarda 1 silah, çok sayıda mermi ve örgütsel doküman ile izinsiz gösterilerde kullanılan kıyafetler ele geçirildi.

Operasyonda Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ise bir adreste 150 bin paket kaçak sigara ele geçirdi. Sigaraların, terör örgütü PKK'ya finansal destek sağlamak için satılmasının planlandığı iddia edildi.

ADANA'DA 20 GÖZALTI

Adana'daki operasyonda ise 20 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, dün Denizli Polis Merkezi'ne silahlı saldırı düzenlenmesi ve önüne bırakılan patlayıcı yüklü otomobilin kontrollü infilak ettirilmesinin ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Denizli, Mithatpaşa ve Narlıca mahallelerindeki çok sayıda adrese bin polisin katılımıyla operasyon düzenledi.

Polis helikopterinin havadan destek verdiği, zırhlı araçların sokak girişlerinde önlem aldığı operasyonda, özel harekat ekipleri zanlıların evlerinin kapılarını "koçbaşıyla" kırarak girdi.

Yirmiye yakın eve baskın düzenleyen ekipler, aramalarda örgütsel dokümanlar ele geçirirken, yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı.

Adana Adli Tıp Birimi'nde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü.