İşte Avrupa'daki Mars

Gelecekte Mars’a yapılacak insanlı keşif görevlerinin hazırlıkları İspanya’nın Rio Tinto bölgesinde devam ediyor.

Haberler 25.04.2011 - 12:13

İşte Avrupa'daki Mars

Eskiden önemli bir madencilik bölgesi olan Güney İspanya’daki Rio Tinto bugünlerde Avusturya Uzay Forumu’nun (AUF) araştırmalarına ev sahipliği yapıyor. Araştırmanın başındaki Gernot Groemer son teknoloji astronot giysilerini ve robotları neden laboratuarda değil de burada test ettiklerini şöyle açıklıyor: “Burası Avrupa’daki Mars.”

Gerçekten bu kıpkırmızı bölge, sıra dışı kimyasal ve jeolojik yapısıyla Kırmızı Gezegen’e şaşırtıcı derecede benziyor. Hem Mars’ta hem de Rio Tinto’da bulunan jarosit minerali bu benzerliklerden biri. Bu nedenlerle Mars görevlerinde kullanılacak son teknoloji burada test ediliyor.

Test edilen teknolojilerden biri de Aouda X adlı astronot giysisi. Üstünde bulunan yaşam destek sistemleri ve son teknoloji bilgisayarlar astronotları Mars’ın zorlu koşullarından korumak üzere tasarlanmış.

Mars’ta astronotları bekleyen tehlikelerin başında dondurucu soğuk, zehirli atmosfer ve ölümcül radyasyon geliyor. Groemer’a göre bu testler uygarlığımızın gerçekleştireceği en büyük yolculuğun kostümlü provası olma özelliği taşıyor.

UZAK BİR HAYAL
Rio Tinto’daki ekip giysinin toplanan örnekleri steril bir şekilde muhafaza edip edemeyeceğini araştırıyor. Bu, Mars’a planlanan insanlı keşif gezilerinin olmazsa olmazlarından biri. Groemer bunun astrobiyolojinin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Mars’ta hayat belirtisi ararken bulduğumuz örneklerin gerçekten oraya ait olduğundan emin olmamız gerekiyor.”

Rio Tinto’daki araştırmalarda Mars gezgini robotlar da test ediliyor. Bunlardan biri de Eurobot adında bir prototip. Avrupa Uzay Ajansı’ndan Phillippe Schoonejans şu açıklamayı yapıyor: “O, insansı bir robot. Stereo görüş yeteneği ve belli yükleri taşıyabilecek 2 adet kolu var. Astronotlar için fazla tehlikeli, zorlu veya sıkıcı bulunan tüm görevleri yapabiliyor.”

Rio Tinto’daki araştırmalar tam gaz devam etse de Mars’a ilk insnalı keşif gezisinin uzak bir hayal olduğu bir gerçek. En azından dünyanın farklı uzay ajanslarından hiçbiri yakın tarihte böyle bir gezi planlamıyor. Buna rağmen araştırmacılar oldukça umutlu. Mars’a yıllar sonra bile yapılacak bir yolculuğun hazırlıklarının şimdiden başlaması gerektiğine inanıyorlar.

Sayfa Yükleniyor...