John Malkovich, bugün saat 13.30’da Emek Sineması’nda “Belalı Düğün” adlı filmin gösteriminden önce sinemaseverlerle buluşacak. John Malkovich’e Emek Sineması’nda yapılacak bu özel törende İstanbul Film Festivali’nin “Sinema Onur Ödülü” sunulacak.

İlişkili Haberler


John Malkovich ayrıca bu sabah bir basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtlayacak.

John Malkovich’in başrolünde oynadığı Steve Jacobs’ın “Utanç/Disgrace” adlı filmi ise festivalde Altın Lale için yarışacak filmler arasında. Nobel ödüllü yazar J.M. Coetzee’nin romanından beyazperdeye uyarlanan “Utanç”, Toronto Film Festivali’nde Eleştirmenler Birliği FIPRESCI Ödülü’nü almıştı. Güney Afrikalı bir edebiyat profesörünü canlandıran John Malkovich’in performansı ise eleştirmenlerden tam not almıştı. “Utanç”, festivalin ikinci haftasında izleyicilerle uluslararası jürinin huzuruna çıkacak.

56 yaşındaki ABD'li oyuncu bugüne kadar 70’ten fazla filmde rol aldı. Aktörlüğün yanı sıra yönetmenlik ve yapımcılık da yaptı. 1984 yılında “Places in the Heart" ile Oscar’a aday gösterildi. "Dangerous Liaisons"daki Vicomte de Valmont rolüyle beyazperdeye damgasını vuran Malkovich "In the Line of Fire"daki politik suikastçı rolüyle de Oscar ve Altın Küre ödüllerine aday oldu. “Con Air”, “The Man in the Iron Mask”, “Rounders”, “Changeling” gibi filmleriyle de adından söz ettiren oyuncunun en farklı rolü ise kendini oynadığı Spike Jonze filmi "Being John Malkovich” oldu. Malkovich’in yönettiği “Dancers Upstairs” 2002 yılında İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşmuştu.