Tunceli'de 18 Aralık 2010 tarihinde yüzlerce kişi, birahanelerde kadın garson çalıştırılmasını protesto etmişti. Birahane sahipleri ile göstericiler arasında arbede yaşanmış, bazı birahanelerde maddi hasar meydana gelmişti. Olaylardan sonra kentteki birahanelerde çalışan 45 kadın garson, Tunceli dışına gönderilmişti.

Tunceli'de dün akşam iki birahane sahibinin otobüs tuttuğu ve kadın garson getirmek için Mersin ile Adana'ya gittiği yolundaki söylentiler kentte gerginliğe neden oldu.

Demokratik Haklar Federasyonu üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, birahanelerin bulunduğu sokağa gelerek protesto gösterisi ve basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalık 'Dersim onurdur onuruna sahip çık', 'Dersim'de fuhuş istemiyoruz', 'Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez', 'Durma haykır yozlaşmaya hayır' sloganları attı. Guruba çarşı merkezinde bulunan bir çok kişi de destek verdi.

Grup adına konuşan Murat Kur, kadın garsonlar yüzünden Tunceli'de birçok yuvanın yıkıldığını ve kentte kadın ve çocuklara karşı şiddetin büyük artış gösterdiğini belirtti. Murat Kur şu açıklamayı yaptı:

"Birahanelerde kadın garson çalıştırılmaması için yaptığımız çalışmalar sonucunda yaklaşık iki ay önce kentteki bütün birahaneler, bu kadınları çalıştırmama kararı almıştı. Bizler Tunceli'de yozlaşmaya karşı iki aylık süre içinde toplamda 25 bin bildiri dağıttık ve bütün aileleri ziyaret ederek ilimizdeki bu sorunu ve nedenlerini anlattık.

Yaklaşık üç ay önce kadın garson çalıştıran bütün birahane sahipleri ile de olabildiğince insancıl bir şekilde görüştük. 18 Aralık'ta yaptığımız bir yürüyüşe binlerce Dersimli katılarak, bu fuhuş kültürüne karşı çıkmak ve yozlaşmaya karşı haykırmak için yanımızda yer alarak hep bir ağızdan haykırdılar. Son iki aydır alın terini götürüp birahanelerde harcayarak, çocuklarının rızkını başkalarına yediren insanlar artık yoktu ve ailesine şiddet uygulayan, eşlerini döven erkekler artık kalmamıştı.

Son on gündür ilimizde bir gergin ortam yaratıldı ve bu gergin ortamdan yararlanmak isteyenlerin olduğunu gördük. En son aldığımız bilgilere göre iki birahane sahibi tekrar kadın garson çalıştırmak için otobüs kiralayarak il dışına kadın garson getirmeye gitmişler. Birahane sahipleri gidip savcılığa dilekçe vererek bu birahanelerin korunması için güvenlik isteyeceklermiş. Birahane sahipleri şunu bilsinler, bu coğrafyada sizin etrafınız çelik zırhlarla çevrilse de Demokratik Haklar Federasyonu en demokratik, en yasal yollar ile size o kadınların bedeninden faydalandığınız tek bir kuruşu yedirtmeyecektir. Bu noktada kararlıyız. Bu halk artık birahanelerde kadın garson çalıştırılmasını istemiyor. Bu halk, artık Dersim sokaklarında kavga, şiddet istemiyor."

Açıklamanın ardından kalabalık bir süre da birahanelerin olduğu sokakta slogan attıktan sonra olaysız dağıldı. Polis, protesto sırasında ve sonrasında bazı birahanelerin önünde güvenlik önlemi aldı. Polis, kentin bazı noktalarında gece geç saatlerine kadar zırhlı araçlarla devriye görevi yaptı.