16'sı kadın toplam 142 Tekel işçisinin başlattığı süresiz açlık grevi, konferans salonunda devam ediyor.

İlişkili Haberler


Greve katılan işçilere görevliler tarafından zaman zaman şekerli su dağıtılıyor. Açlık grevinin sürdürüldüğü konferans salonu, işçilerin sağlığı için sık sık dezenfekte ediliyor.

Açlık grevine katılan 16 kadın işçiden biri öğle saatlerinde rahatsızlanarak revire başvurdu.

Buradaki gönüllü doktorlar tarafından kontrolden geçirilen kadın işçi, açlık grevine devam etmemeye karar verdi.

İşçilerden 3'ü de mide bulantısı ve baş ağrısı şikayetleriyle hastaneye kaldırıldı. İşçiler, hastanelerdeki kontrollerin ardından açlık grevine devam etti.

ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK
Başlarına ''siyah'' kurdele bağlayan işçilerin üzerindeki beyaz önlüklerde de ''Onursuz yaşamaktansa onurlu ölmeyi tercih ederim'', ''Ölmek var dönmek yok'', ''Sadece çocuklarım için'', ''Çocuklarımızın geleceğini istiyorum'' ifadeleri yer alıyor.

İşçilerden bazılarının üzerlerindeki önlüklerde de çocuklarının fotoğrafları bulunuyor.

Gazete ve televizyonlarda Tekel işçilerine ilişkin çıkan haberleri takip eden açlık grevindeki işçiler, eylem süresince yaşadıkları olayları ve duygularını kağıda döktü.

AİLELERİ YÜRÜYÜŞ YAPTI
Türk-İş çevresindeki çadırlarda eylemi sürdüren işçiler, çocukları ile Sakarya Caddesi'nde yürüyüş yaptı. İşçiler, yürüyüş sırasında çeşitli sloganlar attı.

Yürüyüş sırasında bir süreliğine yere oturan işçiler, daha sonra çadırların bulunduğu bölgeye döndü.

BAŞBAKAN'A ÇAĞRI
Tekel işçilerini ziyaret eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyeleri adına konuşan Genel Başkan Bedriye Yorgun, Tekel işçilerinin, direnişin simgesi olduğunu söyledi.

Yorgun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, işçileri ziyaret etmeye çağırdı.

İşçileri Çevre Mühendisleri Odası ile Demokrat Parti İstanbul Gençlik Kolları üyeleri de ziyaret etti.

CHP'DEN SICAK ÇORBA
Dışarıdaki çadırlarda eylemi devam ettiren işçilere, CHP Çankaya İlçe Örgütü de çorba dağıttı.

Ayrıca Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve Kimya Mühendisleri Odası üyeleri de Tekel işçilerini ziyaret ederek, eylemi desteklediklerini belirtti.

BATTANİYE VE İLAÇ İHTİYACI
Sendika yetkilileri, özellikle gece saatlerinde hava sıcaklığının çok düşmesi nedeniyle işçilerin ısınma problemi yaşadıklarını, şu ana kadar işçilere yapılan battaniye yardımına rağmen bu konudaki ihtiyacın sürdüğünü ifade etti.

Çadırlardaki sobalarda yakmak için oduna da gereksinim duyulduğunu kaydeden yetkililer, açlık grevine katılmayan işçiler için de kumanyaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

İşçilere gönüllü sağlık hizmeti sunan doktorlar ise özellikle solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlara gereksinim duyulduğunu bildirdi.