'Kanlı 1 Mayıs'ı Ergenekon savcıları araştırsın

1 Mayıs 1977'de Taksim'de çıkan olaylarda hayatını kaybeden 34 kişinin failleri yakalanamadığı için dava açılmadı. DİSK avukatlarından Rasim Öz, dosyanın Ergenekon savcılarınca soruşturulmasını istiyor.

NTV Haber 09.04.2009 - 17:15

'Kanlı 1 Mayıs'ı Ergenekon savcıları araştırsın

1 Mayıs 1977'de yüzbinlerce kişi Taksim Meydanı'nı doldurmuştu. Tarihe 'Kanlı 1 Mayıs' olarak geçen günde meydanda silah sesleri duyuldu ve 34 kişi yaşamını yitirdi. Olayların üzerinden 32 yıl geçti ve katliamın failleri yakalanamadığı için dava açılamadı.

1 Mayıs olaylarının sorumlularını yargılanamamasından şikayet eden DİSK'in avukatlarından Rasim Öz, son umut olarak Ergenekon savcısını görüyor. Avukat Rasim Öz, 1 Mayıs olaylarıyla ilgili hazırladığı dosyayı savcı Zekeriya Öz'e 22 Nisan tarihinde sunacak.

Avukat Öz, NTV mikrofonuna şu açıklamayı yaptı:

"Eğer siyasi iktidar sadece kendisine karşı yapılan fiiller nedeniyle eylem yaptığını ifade ediyorsa biz bu davaya müdahil olmayız ama derin devleti yok etmek içinse eğer, en başta dönemin DİSK Başkanı Kemal Türklerin katili ve 1 Mayıs 1977 faillerinin de araştırılıp bulunup yargı önüne getirilmelidir.

Apaçık belli yüzlerce kanıtı var, fotoğrafı var, belgesi var, çekimleri var, 200 tane sanığın ifadesi var dosyada. Hiçbirini soruşturmaya bile almadılar, 32 yıldır savaşıyorum ama bir soruşturma dahi başlamadı.

Mademki Ergenekon savcısı özel bir savcı, onun için savcı Zekeriya Öz son umudum."

Avukat Rasim Öz, 1 Mayıs olaylarından dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş'in de haberdar olduğunu iddia etti.

Öz, "En başta bence sorumlu Demirel'dir. Akabinde Alparslan Türkeş'tir. Demirel Başbakan, yardımcısı da Türkeş. Üstelik MİT de Türkeş'e bağlı" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...