Kayıplar Haftası'nda yeni bir kayıp mı?

İHD, Kayıplar Haftası'nda 27 yaşında İsmail Bakır isimli bir kişiden haber alınamadığını açıkladı. Polislerin önce Bakır’ı gözaltına aldıklarını söyledikleri, ancak daha sonra bunu yalanladıkları öne sürüldü.

24.05.2011 - 11:08

İnsan Hakları Derneği (İHD), bir kayıp duyurusunda daha bulundu. 27 yaşındaki İsmail Bakır isimli bir kişiden günlerdir haber alınamadığı bildirildi.

Bianet’te yer alan habere göre; İHD İstanbul Şubesi Başkanı Abdülbaki Boğa, İsmail Bakır'ın 21 Mayıs'ta Ümraniye'de otobüs durağında arkadaşını beklerken telsizli sivil polisler tarafından zorla bir araca bindirdiğini söyledi.

Olayı doğrulayan bir arkadaşı, İsmail Bakır’ın kaçırılmadan önce “Beni öldürecekler” diye bağırdığını ifade etti.

Bakır'ın ailesinin de Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyesi olduğunu vurgulayan Boğa, polisin aileyi uzun bir süredir tehdit ettiğini öne sürdü.

ÖNCE ‘GÖZALTINDA’, SONRA ‘BİZDE YOK’
Boğa’nın verdiği bilgiye göre ailesi, Ümraniye’deki Atakent Karakolu’nu aradı. Görevli memur, İsmail Bakır’ın gözaltında tutulduğunu söyledi. Bunun üzerine karakola giden aileye, oğullarının karakolda olmadığı ve gözaltına alınmadığı bildirildi.Karakola giden aileye oğullarının burada olmadığı, gözaltına alınmadığı söylendi.

Aile bunun üzerine Fatih'teki Terörle Mücadele Şubesi'ne de başvurdu ancak yine bir sonuç alamadı.

‘BİZE YALAN SÖYLEDİ’
Olayın “Kayıplar Haftası” etkinlikleri düzenledikleri bir zamanda yaşandığını belirten Boğa, "Başbakan Erdoğan ile Dolmabahçe'de yaptığımız görüşmenin ardından artık böyle olaylar yaşanmayacağını tahmin ediyorduk. Ancak geçmişten farklı bir uygulama yok. Polis yine tehdit ediyor, baskı kuruyor, kaybediyor. Başbakan bize yalan söyledi" diye konuştu.

‘KIYAMETİ KOPARIRIZ’
Boğa, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık bu olaylara tahammül edecek sabrımız kalmadı. O noktayı geçtik. İsmail Bakır gözaltında kaybedilirse kıyameti koparacağız. Eğer suçu varsa mahkemede yargılayıp cezalandırsalardı. Bir an önce akıbetinin belli olması için çalışacağız, olayın takipçisiyiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...