SURİYE'DEN GELEN MİNİŞ

Erzincan'da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yaptığı gerekçesiyle adliyeye sevk edilen er, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul’da yaşadığı öğrenilen T.H'nin, savcılıktaki ifadesinde hayvanları sevdiğini, kendisinin de hayvan beslediğini söylediği belirtildi.

Erzincan Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da kediye işkence yapmakla suçlanan er T.H'nin Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği anımsatıldı.

"DİSİPLİN CEZASI VERİLMİŞTİR"

Genelkurmay Başkanlığından, Erzincan'da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yaptığı belirlenen askere disiplin cezası verildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Erzincan Orduevi'nde yaşanan olayla ilgili başlatılan incelemenin sonuçlandırıldığı ifade edilerek, şu bilgiler verildi:

"3'üncü Ordu Komutanlığı Disiplin Kurulunca olaya neden olan personele, 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu kapsamında uygun disiplin cezası verilmiştir. Diğer taraftan, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca olayla ilgili olarak soruşturmaya devam edilmektedir."

HAKİMLİK "SAHİPSİZ" HAYVANLAR İÇİN AYM'YE BAŞVURACAK

Açıklamada, TCK'da sahipsiz hayvanlarla ilgili açık bir kanuni cezai müeyyidenin bulunmadığına işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Erzincan Sulh Ceza Hakimliğince, hukukumuzda hayvana yönelik suçlarla ilgili olarak TCK 151/2 düzenlemesinin sadece sahipli hayvanlara yönelik olduğu, sahipsiz hayvanlara ilişkin mevzuatımızın yetersiz olduğu, sahipsiz hayvanlarla ilgili açık bir kanuni cezai müeyyidenin TCK yahut sair kanunlarda bulunmadığı, iş bu noksanı izale anlamında TCK 151/2’de yer alan sahipli kelimesinin tasfiyesi ile sahipsiz hayvanlar yönünden de hukuki himayenin ve cezai müeyyidenin sağlanmış olacağı anlaşıldığından 'sahipli' kelimesinin anayasaya aykırılığı hususunda Anayasa Mahkemesine itiraz başvurusunda bulunulmasına karar verilmiştir."

"NİŞANLIMDAN AYRILDIM, YAPTIĞIMDAN PİŞMANIM"

4 gün önce nişanlısından ayrıldığı için psikolojik durumunun iyi olmadığını savunan zanılın, olay günü alkol aldığını ve yaptıklarından pişmanlık duyduğunu söylediği öğrenildi.

T.H., ifadesinin ardından uyuşturucu kullanıp kullanmadığının tespiti için kan tahlili yapılması amacıyla Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.
Zanlı, hastanedeki işlemlerinin ardından yeniden adliyeye sevk edilecek.

T.H., ifadesinin ardından uyuşturucu kullanıp kullanmadığının tespiti için kan tahlili yapılması amacıyla Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.
Zanlı, hastanedeki işlemlerinin ardından yeniden adliyeye sevk edilecek.

UYUŞTURUCUDAN SABIKALI

Kent merkezindeki subay orduevinde sivil giyimli kişinin, yakaladığı kediye yumruk ve tekme atarak işkence yaptığını görenler, durumu adli makamlara bildirmişti.

İhbarın değerlendirmesiyle hakkında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açılan er T.H, inzibatlarca gözaltına alınmıştı.

Güvenlik kameralarınca kaydedilen olaya karışan T.H'nin, "uyuşturucu kullanmak"tan çok sayıda kaydının bulunduğu belirtilmişti.