Kerem Görsev, yeni albümü 'To Bill Evans'ın kayıtlarını City of Prague Philharmonic Orchestra eşliğinde 12-13 Mart tarihlerinde Prag'da gerçekleştirdi.

Albümde yedi Kerem Görsev bestesi bulunuyor. Grammy ödüllü piyanist ve besteci Alan Broabent parçaların orkestra düzenlemelerini yaptı ve kayıt sırasında orkestrayı yönetti. Kayıtlarda kontrbasda Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman yer aldı.

Kayıt sırasında Loyka Productions, Batu Akyol ve ekibi, fotoğraf, belgesel ve video çekimleri yaptılar. İki parçaya klip ve 45 dakikalık bir belgesel çektiler. Albümün mastering, İngiltere’de Manchester şehrinde yapılarak son halini aldı.

Garanti Bankası’nın desteklediği album RecBySaatchi kataloğunda yer alacak.

Neden 'To Bill Evans'?
''1970’li yılların ortalarıydı. Konservatuarda müzik eğitimime devam ediyordum. Ağabeyim Ahmet'in arkadaşlarından olan Ali Arif Ersen jazz müziğine meraklıydı. Bana sürekli LP'den kasete kolay dinleyebileceğim jazz albümleri vererek jazz müziğini sevdirdi. Günün birinde verdiği bir kasetin hayatımı etkileyip beni başka yönlere çekebileceğini nasıl bilebilirdim? O albüm Since We Met’di. Evet, Bill Evans dinlemiş ve hayran olmuştum. Klasik müzik kökenli olduğum için Bill Evans'ın tuşesi, armoni anlayışı ve piyano çalışındaki swing’i beni büyülemişti. O günlerden günümüze kadar Bill Evans albümlerinden 89 adet CD’sini topladım.

Her gün dinlemezsem inanın boşluk hissederim. Bill Evans, benim akıl hocam ve hayallerime nasıl gidebileceğime yön veren bir kişilik oldu.

2010 yılında London Philharmonia ile yaptığım Therapy albümümde çalıştığım değerli müzisyen Alan Broadbent'e, To Bill Evans isimli bir albüm yapmak istediğimi söyledim ve “Bestelerimi büyük orkestra için düzenler misin?” diye sordum.

Bill Evans 3 albümünde efsane besteci ve aranjör Claus Ogerman ile çalışmıştı. Bu büyük orkestra ile yaptığı albümleri beni derinden etkilemişti. Yaylı sazlar ve nefeslilerden oluşan büyük orkestraları dinlemek ve birlikte konserler vermek beni çok mutlu ediyordu.

'TÜRK KAHVESİ VE BAKLAVA ISMARLADIM'
Alan Broadbent daha önceleri Charlie Haden, Shirley Horn, Diana Krall, Scott Hamilton, Marian McParland gibi pek çok müzisyenin orkestra düzenlemelerini yapmış harika bir piyanisttir. New York'ta Türk Kahvesi ve baklava ısmarladım ve notalarımı vererek Alan'ı kandırdım.

Bana kısa aralıklarla bestelerimi aranje edip yolladı ve bilgisayar ortamından dinlerken bile bayağı heyecan duydum. Bizim evde Kağan ve Ferit ile bilgisayarı müzik sistemine bağlayıp “ Büyük Orkestra “ ile provalar yaptık. Bu arada Prag Philharmony orkestrasından kayıt günlerimizi aldık. Alan Broadbent Türkiye'ye geldi ve Therapy albümümüzün 4 konserini yaptıktan sonra ısınmış vaziyette To Bill Evans albüm kaydı için Prag’a gittik. 12 Mart'ta tam gün çalışarak orkestra ile bütün kaydı bitirdik. Albümdeki yedi parçanın ayrı bir ruhu ayrı bir kokusu oluştu. Alan Broadbent bu süreç içinde bana piyanoda nasıl daha iyi pedal kullanabileceğimi de öğretti.'' (Kerem Görsev)