'Keşke toplantıya gitmeyip, onlarla ölseydim'

Van'daki depremde hayatını kaybeden öğretmenler, memleketlerinde toprağa verildi. Eşi ve çocuğunu yitiren öğretmen Mehmet Sultanoğlu, “Keşke veli toplantısına gitmeseydim de onlarla birlikte ölseydim” dedi.

Anadolu Ajansı 25.10.2011 - 13:13

'Keşke toplantıya gitmeyip, onlarla ölseydim'

Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde çok sayıda öğretmenin de yaşamını yitirmesine neden oldu.

Görev yaparken ölen öğretmenler memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı.

Dört aylık oğlu Doruk ile birlikte hayatını kaybeden 27 yaşındaki Bahar Sultanoğlu, Antakya merkeze bağlı Sinanlı köyünde düzenlenen törenle toprağa verildi.


'KEŞKE TOPLANTIYA GİTMEYİP, ONLARLA BİRLİKTE ÖLSEYDİM'
Ayakta durmakta güçlük çektiği gözlenen sınıf öğretmeni baba Mehmet Sultanoğlu, ''Oğlum hadi kalk, baban geldi. Hadi gülümse babana'' diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Eşinin fotoğrafını göğsünde taşıyarak sık sık öpen Sultanoğlu, iki yıllık evli olduğunu ve geçen yıl şubat ayında Van'a atandığını söyledi.

Sultanoğlu, şöyle konuştu:

''Eşim Bahar ile yedi yıl nişanlı kaldık. Atamam olmaması nedeniyle evliliği hep geciktirdik. Ancak atama olmayınca iki yıl önce evlendik. Evliliğimizin ardından eşim hamile kaldı ve o dönemde atamam oldu.

Depremin olduğu gün veli toplantısı vardı. Ancak ben de çok kötü hastaydım. Dört aylık oğlum Doruk'a da hastalık bulaştı ve gece fenalaştı. Acile götürdüm, doktor ilaç yazdı. Olay günü sabah oğlumu da alarak nöbetçi eczaneden ilaçlarını alıp biraz da dolaşarak eve döndüm. Kendimi kötü hissettiğim için eşim Bahar'a veli toplantısına gitmeyeceğimi söyledim. Ancak eşim, velilerle tanışmam için toplantıya gitmem gerektiği yönünde bana ısrarcı davrandı. Eşimi kırmamak velilerle tanışabilmek için toplantıya gittim.''

Eşi ve çocuğunun da içerisinde bulunduğu binanın yerle bir olduğunu görünce şok geçirdiğini ifade eden Sultanoğlu, ''O an yıkıldım. Ne yapacağımı şaşırdım. Ellerimle en kazın altında eşimi ve çocuğumu çıkarmaya çalıştım ama olmadı. Keşke eşimi dinlemeyip veli toplantısına gitmeseydim de ben de onlarla birlikte ölseydim'' dedi.

ÇEYİZ DİZERKEN DEPREME YAKALANDILAR
Depremde beden eğitimi öğretmeni eşi ile birlikte yaşamını yitiren 28 yaşındaki sınıf öğretmeni Güldane Erdal, memleketi Adana'da düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Tabutunun üzerine düğün için alınan duvağı serilen öğretmen Güldal Erdal için ailesi gözyaşı döktü.

Erdal'ın amcası Karaisalı ilçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Köse, yeğeninin daha 3 yıllık öğretmen olduğunu belirterek, Van Erciş'den geçen sene Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine tayininin çıktığını söyledi.

Yeğeninin Van'ın Erciş ilçesinde beden eğitimi öğretmeni olan Ümit Erdal'la Haziran ayında nişanlandığını belirten Köse, şöyle konuştu:

''Damat Erciş, yeğenim de Siverek'teydi. Genç çift yuvalarını Erciş'te kurmak istedi. Eş durumundan atama için resmi nikahlarını düğünden önce yaptılar. Düğün için 3 Kasım tarihi belirlenmiş ve tüm hazırlıklar yapılmıştı. Yeğenim Güldane ve eşi ümit Erdal düğün için gün sayıyorlardı. Güldane çeyizini nişanlısıyla yerleştirirken evin içerisinde depreme yakalanmışlar ve hayatlarını kaybetmişler. Düğünlerini yapamadık; bu hem cenazesi hem düğünü oldu."

NESRİN ÖĞRETMEN 1.5 YIL ÖNCE GELMİŞTİ
Erciş’te yaşadıkları binanın yıkılması sonucu hayatını kaybeden ilköğretim okulu öğretmeni Nesrin Yiğit (25) ile eşi Mustafa (27) ve oğlu Furkan Yiğit'in (4) cenazeleri, yakınları tarafından memleketleri Samsun'a getirildi.

Büyük Cami'ye götürülen cenazeler, öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrasında Derecik Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Bu arada 5 yıllık evli Yiğit çiftinin yaklaşık 1.5 yıl önce Van'a gittiği öğrenildi.

ÜTÜ İÇİN YARIM SAAT ÖNCE EŞİNİ ARAMIŞTI
Hayatını kaybeden diğer bir öğretmen Mustafa Akgün, memleketi Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde toprağa verildi.

Evli ve bir çocuk babası 26 yaşındaki Akgün'ün sınıf öğretmeni olduğu ancak Erciş Kaymakamlığı'nda görev yaptığı bildirildi.

Eşi Sultan Akgün ile 1,5 yaşındaki kızı Fatma'yı, babası Mehmet Akgün'ün hac ibadetine gidecek olması nedeniyle memleketi Trabzon'a gönderdiği belirtilen Akgün'ün, eşiyle depremden yarım saat önce görüştüğü öğrenildi.

Akgün'ün evde ütü yaparken ütünün ayarını sormak için eşi Sultan Akgün'ü aradığı belirtildi.

Deprem sırasında, Akgün'ün sınıf öğretmeni olarak Erciş'te görev yapan yeğeni Yunus Emre Akgün'ün evinde bulunmadığı, bu nedenle depremde yara almadığı kaydedildi.

ASKER ÖĞRETMEN ENKAZDAN SAĞ ÇIKAMADI
Öğretmen Mehmet Gökhan Ay'ın cenazesi de memleketi Sivas'ın İmranlı ilçesinde toprağa verildi. Ay'ın asker öğretmen olarak vatani görevini yaptığı öğrenildi.

Acılı anne Münibe Ay, oğlunun arkadaşlarına sarılarak ağladı. Ay, Mersin'de yaşadıklarını, depremi televizyondan duyduktan sonra oğullarını aradıklarını, ulaşamayınca da Van'a gittiklerini söyledi.

Anne Ay, Van'da oğlunun yaşamını yitirdiğini öğrendiklerini belirterek, cenazesini doğduğu yer olan İmranlı'ya getirdiklerini ifade etti.

İhsan ve Münibe Ay çiftinin 4 çocuğunun en küçüğü olan Mehmet Gökhan Ay'ın, 1984 yılında Sivas'ın İmranlı ilçesinde doğduğu belirtildi. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan Ay'ın, Van'da 2010 yılında öğretmenlik mesleğine başladığı kaydedildi.

Burdur'da geçen ağustos ayında 1 ay askerlik eğitimi aldıktan sonra dağıtımı Van'a yapılan Ay'ın, Erciş ilçesinde piyade asteğmen rütbesiyle asker öğretmen olarak vatani görevini yaptığı ifade edildi.

BEBEĞİ BÜYÜYÜNCE AİLESİNİ BIRAKIP VAN'A GELDİ
Ölen öğretmenlerden 34 yaşındaki Öznur Kahraman'ın Gebze'de 4 yıl özel bir rehabilitasyon merkezinde sözleşmeli öğretmenlik yaptığı, 2 ay önce de Van'a atandığı için evini, eşini ve 2 kız çocuğunu Gebze'de bıraktığı öğrenildi.

Öznur Kahraman, 1993'te Biga Kız Meslek Lisesinden mezun oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü kazanan Kahraman, 2007'de mezun oldu.

Talihsiz öğretmen, eşi İlhan Kahraman'ın Gebze'de bir fabrikada görev yapması nedeniyle buradaki özel bir rehabilitasyon merkezinde sözleşmeli öğretmen olarak 4 yıl görev yaptı.

Kahraman, bu yıl ocak ayında dünyaya getirdiği bebeği 8 aylık olduğunda, 2 ay önce Van'a atandı.

Atamanın ardından evini, eşini ve çocuklarını Gebze'de bırakan Kahraman, tayin olduğu Erciş'in Kocapınar beldesi Bulamaç Mahallesi'nde 3 öğretmen arkadaşıyla yaşamaya başladı. 12 yıllık evli olan Kahraman'ın 11 yaşında İrem ve 10 aylık Ecem adlı kız çocukları olduğu öğrenildi.YEDEK SUBAY OLARAK GÖREV YAPTI
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünden geçen yıl mezun olduktan sonra atandığı Erciş ilçesinde görev yapan sınıf öğretmeni Onur Ateş de meslektaşı Ramazan Özkan'la birlikte kaldıkları evin yıkılması sonucu göçük altında kaldı.

Arkadaşının yaralı kurtarıldığı göçükte genç öğretmen Onur Ateş'in yaşamını yitirdiği belirlendi.

Onur Ateş’in cenazesi, yakınları tarafından memleketi Samsun'un Tekkeköy ilçesinde toprağa verildi.

Bu arada, Ateş'in öğretmenlik görevinin yanı sıra yedek subay olarak vatani görevini de yaptığı öğrenildi.

ÖLÜME KAFEDE YAKALANDI
Görev yaptığı Muş'un Malazgirt ilçesinden hafta sonu tatilini geçirmek üzere polis memuru eşi Halil Aka’yla geldiği Erciş’te hayatını kaybeden öğretmen Senem Aka'nın cenazesi de memleketi Eskişehir'e getirildi.

Geçen yıl Halil Aka ile evlenen ve 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Malazgirt ilçesinde göreve başladığı öğrenildi.

Çiftin depreme kafede yakalandığını belirten Senem Aka'nın dayısı İbrahim Akgün, ''Halil bizi cep telefonundan arayıp 'deprem oldu, göçük altında kaldık' dedi. Biz de buradan yetkililere ulaştık. Halil'i kurtardılar ama kızımızın ise ölüsü çıktı. Acımız büyük'' dedi.

BİR AİLE YOK OLDU
Polis memuru Süleyman Lap ile öğretmen eşi Esra Lap ve 2 aylık oğulları Sami Yiğit Lap, memleketleri Amasya'da toprağa verildi.

Lap çiftinin 1 yıl önce evlendiği, polis memuru olan Süleyman Lap'ın eşinin atamasının gerçekleşmesi için görev yeri olan İstanbul'dan Muş'un Malazgirt ilçesine tayin olduğu, yaklaşık 2 aydır Malazgirt'te yaşayan çiftin deprem günü Erciş'e gezmeye gittiği öğrenildi.

BAYRAMDAN SONRA EVLENECEKTİ
Erciş'te ğretmenlik yaparken depremde yaşamını yitiren 26 yaşındaki Mustafa Özden de Konya'nın Akören ilçesinde toprağa verildi.

Bu yıl kadrolu olarak ataması yapılan sınıf öğretmeni Mustafa Özden'in, Kurban Bayramı'ndan sonra nişanlanacağı öğrenildi.

HENÜZ BİR AYLIK ÖĞRETMENDİ
Öğrencilerini yalnız bırakan 23 yaşındaki öğretmen Halime Kozalak da Hatay'ın Kumlu ilçesi Uzunkavak Köyü Mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

Anne Döndü Kozalak, henüz bir aylık öğretmen olan kızının mesleğini çok sevdiğini, yakın bir ilde görev yapması için dualar ettiğini belirterek, “Depremden sonra uzun süre enkaz altında 'Ben Halime, yardım edin' dediğini öğrendik. Ama kurtarma ekiplerinin tüm çabalara rağmen enkaz altından canlı kurtarılamadı. Çok üzgünüz, ailece kahrolduk'' dedi.

Döndü ve Hamit Kozalak çiftinin 4 çocuğunun en büyüğü olan öğretmen Halime Kozalak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ağustos atamasında Erciş ilçesi Kocapınar Mevlana İlköğretim Okulu’nda Rehberlik öğretmeni olarak atanmıştı.

Bekar olması ve Erciş'e yeni tayin olması nedeniyle 7 katlı öğrenci yurdunda kalan Kozalak, deprem sırasında yıkılan binasının enkazı altında kalarak hayatını kaybetti.

52 GÜN ÖNCE ATANMIŞTI
Depremde can veren 23 yaşındaki öğretmen Nigar Gençel için memleketi Tokat'ta cenaze töreni düzenlendi. Tabutuna duvak konulan genç öğretmen gözyaşları içinde toprağa verildi.

Erciş Çelebibağı Karakoyunlu İlköğretim Okulu'na 52 gün önce atanan rehber öğretmen Nigar Gençel'in 2 kardeşinin olduğu, babasının ise inşaatlarda çalıştığı öğrenildi.

Erciş’in üçte ikisinin yıkık olduğunu belirten baba Rahim Gençel, “Kız kardeşimin oğlu Yalçın'da oradaydı. O ikinci katta, kızım ise 4. katta oturuyordu. Yalçın dışarda olduğu için kurtuldu'' dedi.

Bu arada Nigar Gençel'in yakınları çekim yapan basın mensuplarına tepki gösterdi.

Kaldığı lojmanın yıkılması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Alime Paşa'nın cenazesi de Manisa'nın Gördes ilçesinde toprağa verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...