Kılıçdaroğlu: En büyük düşman sensin

Başbakan Erdoğan’ın üslubunu eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Üç gün konuşma, dayanamıyor. Mutlaka konuşacak, mutlaka bir düşman yaratacak. En büyük düşman sensin” dedi.

14.06.2014 - 17:35

Kılıçdaroğlu: En büyük düşman sensin

Başbakan Erdoğan’ın kendisine yönelik üslubunu eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Üç gün konuşma, dayanamıyor. Mutlaka konuşacak, mutlaka bir düşman yaratacak. En büyük düşman sensin” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Aytun Çıray ile Saadet Partisini ziyaret ederek, Genel Başkan Mustafa Kamalak ve parti yöneticileriyle görüştü.

Sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Kendileriyle görüştük, düşüncelerini aldık, çok mutluyuz. En azından cumhurbaşkanının nitelikleri konusunda ortak bir paydamız var. 76 milyonu kucaklayan, milletin değerlerine saygı gösteren, tarafsızlığı bilenen, kabul edilen bir kişi bizim açımızdan da çok çok önemliydi. Bunu daha öncede dile getirmiştik, ama Saadet Partisinin Sayın Genel Başkanı ve birlikte çalıştığı Yönetim Kurulu’nun da aynı görüşte olmaları bizi mutlu etti."

İsimlendirme konusunda bir görüşme yapılmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Umuyorum, önümüzdeki süreçte cumhurbaşkanı adayını halk belirlerken, büyük bir uzlaşmayı gerçekleştirmiş oluruz" diye konuştu.

Mustafa Kamalak ise görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Özü itibarıyla milletin asli değerlerini benimsemiş, ruh köküne bağlı, dışarıdan emir ve talimat almayan, 76 milyonu kucaklayacak, tarafsız bir cumhurbaşkanı seçilmesi, her iki partimizin de ortak kanaati olarak belirlendi. Çünkü netice itibarıyla partili cumhurbaşkanı değil milletin cumhurbaşkanı olması gereken nitelikler belirlendi. İsimlendirme yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hayırlar getirmesini diliyorum" diye konuştu.

‘EN BÜYÜK DÜŞMAN SENSİN’
Kılıçdaroğlu, daha sonra partisince düzenlenen ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatçı, yazar ve oyuncuların davetli olduğu "Büyük Uzlaşı Ankara Toplantısı"na katıldı.

“Adayımızı toplumun her kesimi kabul edecek ve inanıyorum ki adayımız toplumun her kesiminden destek alacak" diyen Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayının tarafsızlığı, siyasete bulaşmamış olması, herkesi kucaklaması, öfke dilini kullanmaması, barıştan, huzurdan, güvenden yana olması mesajlarını böyle vermesi, tüm kesimlerin ortak amacı. Biz bu amaca uygun bir aday çıkaracağız, göreceksiniz Türkiye bu aday etrafında büyük ölçüde kenetlenecek" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisiyle ilgili sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Küfreden bir insandan cumhurbaşkanı olur mu? Nasıl bir ahlaktır, nasıl bir terbiyedir? İçerdeki toplantıda bir sivil toplum örgütünün başkanı 'Cumhurbaşkanı terbiyeli olmalı, Terbiyeli bir dil kullanmalı' dedi. Nasıl bir terbiye aldı ki bu kadar ağır cümleleri çok rahat kullanabiliyor. Böyle kişiden cumhurbaşkanı olmaz, başbakan da olmaz zaten.

Bakın, Türkiye'nin haline bakın. Söyledim, Allah aşkına üç gün konuşma. Üç gün konuşma millet akşam huzur içinde evine gitsin. Üç gün konuşma, dayanamıyor. Mutlaka konuşacak, mutlaka bir düşman yaratacak. En büyük düşman sensin. Kendin zaten bu ülkeye düşmanlık yaratıyorsun. Bırak bu ülkede millet huzur içinde olsun. Bir konuşma ne olacak, illa konuşacak.

Konuşma hastalığı diye bir hastalık var mı bilmiyorum. Varsa böyle bir şey emin olun doktorları göreve çağırıyorum. Biraz yumuşak, biraz sevecen bir dil, biraz eleştiriye tahammül, saygı, bunlar unutuldu. Böyle bir insan felakete götürüyor."

Ortadoğu'daki gelişmelere de dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Şuraya bir bakın. Bayrak sevgisinden söz ediyor, Türkiye Cumhuriyeti ismine tahammül edemeyen, levhalardan bu ismi kaldıran adam bayrak sevgisinden bana söz edecek. Geçiniz efendim bunları. Her şeyi kendisi, kendi kariyeri için kullanıyor. Bu kadar acımasızlık olmaz, değerlerle bu kadar oynanmaz, yazık günahtır bu ülkeye. Bunun bu ülkeye yaptığı kötülük kadar kimse yapmamıştır. O kadar ağır ifadeler kullanıyor, ciddiye almıyorum. Dün zaten o konuda, Genel Başkan Yardımcımız, Parti Sözcümüz gerekli cevabı verdi" değerlendirmesini yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...