Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın yetkisi Mübarek’te yok

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şu an Türkiye’de fiili olarak başkanlık sistemi olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek ve ABD Başkanı Obama’dan fazla yetkisi var” dedi.

05.02.2011 - 08:09

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın yetkisi Mübarek’te yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'nın Münih kentinde yapılan 47. Münih Güvenlik Konferansı’na katıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemini bir adım ileri götürerek valileri de halkın seçsin önerisine tepki gösterdi.

“Şu an zaten fiili başkanlık sistemi var” diyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'ten ve ABD Başkanı Barack Obama'dan daha fazla yetkiye sahip olduğunu savundu.

Valilerin zaten seçilmiş olduğunu belirten CHP lideri, "Büyük bir kısmı iktidar bağımlısı" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bazı valilerin iktidar için görev yaptıklarını itiraf ettiklerini de söyledi.

‘BENİM KİN VE NEFRET SÖYLEMEMİM VARSA...’
CHP’nin yargıdaki değişiklik paketine karşı direniş çağrısına Şanlıurfa'daki sendikaların, “halkı kin ve nefrete sevk ettiği” gerekçesiyle suç duyurusu yapması da Kemal Kılıçdaroğlu'na soruldu.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin barış ve özgürlük için çaba harcadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Benim kin ve nefrete yönelik söylemim olduysa bana gelsinler. Bana dertlerini anlatsınlar" diye konuştu.

Parti olarak kin ve nefret tohumları ekmek gibi bir niyetleri olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin barışı ve huzuru için çaba harcayan demokrat bir parti olduklarını kaydetti.

‘MISIR HALKINA BAŞARILAR’
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Mısır'daki halk ayaklanmasını da değerlendiridi.

Kılıçdaroğlu, "Mısır halkına özgürlük ve demokrasi yolunda verdikleri mücadelede başarı diliyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...