Kılıçdaroğlu Gezi Parkı'nı ziyaret etti

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı'nda incelemelerde bulundu. Valinin suç işlediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Park insanlara yasaklanamaz" dedi.

07.07.2013 - 13:22

Kılıçdaroğlu Gezi Parkı'nı ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partililerle yaptığı toplantı sonrası, çıkışta basın mensuplarının Gezi Parkı ile ilgili sorularını cevapladı.


Gezi Parkı'nın halka kapatılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmadığını, bu ayıbın bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Taksim'de dün yaşananları değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Ellerinde satırlarla insanların üzerine saldırıyorlar. Üstelik polisin koruması altında saldırıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Çok vahim bir olay. Bu, Türkiye'yi kargaşaya sürükler. Bu ülkede kan aksın istemiyoruz" diye konuştu.

Gezi Parkı'na gelmek isteyenlerin eğlenmek, türkü söylemek, özgürlüğün tadına varmak istediğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Bu insanlara polisin gücünü kullanarak baskı uygulamak doğru mu? Hangi demokratik ülkede böyle bir olay olabilir?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"İnsanları bırakın, Gezi Parkı'na gelmek istiyorsa gelsin. Esnafa zararı veren kim? Polis... Ona talimatı veren kim? Hükümet... Neden Gezi Parkı'na çıkılmayacak, çıkılırsa ne olacak?"

Olaylarda bir vatandaşa saldırıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bir kadına tekme atılıyor, satırla saldırılıyor. Bu ülkenin Başbakanı, bu kadına yapılan hakaret karşısında sessiz durursa olmaz. İnsanlar arasında ayrım yapar, birisine saldırılırsa suç, bir başkasına saldırılırsa suç değil... Böyle bir hukuk anlayışı olmaz, böyle bir çifte standart olmaz. O polisleri, onları koruyan, gözeten polisleri bizim bilmemiz gerekiyor. O polislere o cesareti kim verdi, bilmemiz gerekiyor."

Kılıçdaroğlu, saldırı olaylarına karışanların gözaltına alınmalarıyla ilgili olarak da, "O insanların gözaltına alındığı söyleniyor. Ben buna da inanmıyorum. Gözaltına alınan kişilerin nasıl gözaltına alındığını biz çok iyi biliyoruz. Burada öyle bir tablo yok, tam tersine sırtı sıvazlanıyor, 'siz buradan gidin' deniyor. Onlar da ellerini kollarını sallayarak ellerindeki silahlarla gidiyorlar. Böyle bir tabloyu kabul edemeyiz" ifadelerini kullandı.

'TOPLANTI VE GÖSTERİ, HERKESİN HAKKIDIR'
Kılıçdaroğlu, kamu düzenini bozmamak kaydıyla, toplantı ve gösteri yapılapileceğini belirterek, "Anayasa, 'toplantı ve gösteri herkesin hakkıdır' diyor" ifadesini kullandı.

Gezi Parkı'na gelip, gezmek isteyenlerin kamu düzenini bozmadığını dile getiren Kılıdaroğlu, burada piyano çalıp, şarkı, türkü söyleyenlerin kimseyi rahatsız etmediğini söyledi.

'SAYIN VALİ SUÇ İŞLEMİŞTİR'
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun, Gezi Parkı'nın açılacağı yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Sayın Vali'nin yaptığı açıklama, Vali'nin açıklaması değildir, Hükümetin açıklamasıdır. Sayın Vali açıkça suç işlemiştir. Bir hak kişilerin elinden alınamaz, bir anayasal hak, kişilerin elinden alınamaz" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, toplantı ve gösteri yürüyüşünün herkes için bir hak olduğunu yineledi ve şunları kaydetti:

"Nasıl benim burada konuşma hakkım varsa, Gezi Parkı'nda veya başka bir yerde de konuşma hakkım var. Benim konuşma hakkımı elimden alabilirler mi   Hayır... Silahlı bir konuşma mı yapıyorum  Silahla mı yapıyorum bunu   Hayır... Saldırıyor muyum   Hayır... Düşüncelerimi ifade ediyorum."

Gezmenin de bir hak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Parklar niye yapılır? Yasaklansın diye değil. Parklar insanların özgürlük alanlarıdır. İnsanlar orada otururlar, eylem yaparlar, türkü söylerler, konuşurlar, şakalaşırlar. İnsanların enerjilerini boşalttıkları alanlardır" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Vali'nin izniyle park açılmaz, Vali'nin izniyle park kapatılmaz. Hangi çağda yaşıyoruz. Orta çağda mı yaşıyoruz  O nedenle hükümetin insanların özgürlük alanlarını genişletecek politikaları süratle hayata geçirmesi lazım. Yasakçı bir zihniyeti kabul etmiyoruz. AKP kendisi adeta bir devlet partisi görünümü altında, tek tip düşünen, tek tip konuşan, kendi emrinden ve otoritesinin dışından söylem geliştirmeyen bir toplum istiyor. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz, doğru değil bu."

Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı'ndaki alanın genişletilmesiyle ilgili olarak da, "Alanlar genişletildi ama halka kapatıldı. Halka kapatılan bir alanın genişlemesinin ne anlamı var?" İfadesini kullandı.

GEZİ PARKI'NA SÜRPRİZ ZİYARET
Öte yandan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, toplantının ardından, Gezi Parkı'na da sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında da şunları söyledi:

"Hangi çağda yaşyoruz? Buraya güzel insanlar gelmeli ve gezmeli, düşüncelerini ifade edebilmeli. Bu park insanlar içindir. Bu park İstanbul için. Parkı gezince İstanbul'un verdiği tepkinin ne kadar güzel ve yerinde olduğunu görüyorsunuz, hissediyorsunuz zaten. Bu açıdan polislerin olmadığı, sadece insanların olduğu, sohbet ettiği konuştuğu bir mekandır burası.

Bu mekanın da korunması lazım. Park insanlara yasaklanamaz. Dünyaya rezil oluruz. Rezil olduk zaten. Parkı insanlara yasaklayan bir yönetime, siz demokratik yönetim diyebilir misiniz? Diktatörler, tiranlar yapar bunu. Yani siz park yapıyorsunuz insanların gezmesi için, yasak getiriyorsunuz. Polisler orada, niçin orada? İnsanlar gelmesin diye. İnsanların gezmediği park olur mu? Adına niye Gezi Parkı diyoruz?"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...