Kılıçdaroğlu: Gökçek'i ciddiye almıyorum

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kendisiyle ilgili iddiasına verdiği yanıtta, 'Gökçek'i çok ciddiye alan bir insan değilim. Onun zaten maskesini indirdim, gardı da düştü. Şimdi kendi kendini gündeme taşımak istiyor' dedi.

Anadolu Ajansı 11.08.2010 - 14:59

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray'da katılacağı miting öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kendisinin havuzlu villası olduğu yönündeki iddiasına ilişkin bir soru üzerine, Kılıçdaroğlu, ''Gökçek'i çok ciddiye alan bir insan değilim. Onun zaten maskesini indirdim, gardı da düştü. Şimdi kendi kendini gündeme taşımak istiyor. Ama kendisine bir katkıda bulunmak isterim. Benim kooperatif hissemi, beş kuruş kar almadan yaptığım bütün harcamaları verirse, kendisine aynen verebilirim'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ''Hakim, savcı atamaları ile ilgili kriz gündemde biliyorsunuz. HSYK krizinde hükümet kanadı ile seçilmiş üyeler arasındaki karşılıklı anlaşmamazlık devam ediyor. Bununla ilgili bir iddia da ortaya atıldı. 'Hükümet referanduma dönük bir hamle yapmaya çalışıyor' deniliyor katılıyor musunuz?'' sorusuna verdiği yanıtta da şunları söyledi:

''Olayın ayrıntılarını bilmiyorum ama geçmişte HSYK'da zaman zaman tartışmalar oluyor. Medyadan öğrendiğim kadarıyla HSYK'nın bazı üyeleri düşüncelerini dile getirmişler. Bu düşünceler nedeniyle farklı görüşler dile getirilmiş, bunu da doğal karşılıyorum. Ama önümüzdeki süreçte ne olur bilmiyorum? Ama her tartışmayı da kriz olarak sunmanın çok doğru olmadığına inanıyorum.'' ''Silahlı Kuvvetlerdeki terfileri nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, yeni göreve atanan komutanların TSK'nın içinden yetişmiş birikimi olan komutanlar olduğunu ifade etti. Silahlı Kuvvetlerin siyasi otoriteye bağlı olduğunu, siyasi otoritenin de kendi düşünceleri paralelinde ordu ile ilgili atamaları yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, bu atamaların Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yoksula asgari ücret verileceği yönündeki açıklamalarına yönelik eleştirilerini de şöyle yanıtladı:

''Başbakan koltuğundan gittiği zaman, o koltuğa oturduğumuz zaman görecektir, kaynağın nereden olduğunu. Biz bir şey söylüyorsak onu araştırmadan söylemiyoruz. Sayın Başbakan beni çok iyi tanısın. Ben aynı zamanda uzun yıllar Maliye Bakanlığı'nda çalıştım. Kaynak nasıldır? Nasıl bulunur? Nasıl doğru dürüst kullanılır? Nasıl savurganca kullanılmaz? Bunların hepsini biliriz. Biz devletin resmi verilerine dayanarak hesabımızı kitabımızı yaptık. Her yoksul ailede kadının banka hesabına asgari ücret kadar para yatıracağız. Onun yoksulluğunu sömürü aracı haline getirmeyeceğiz. Bugün ramazanın birinci günü... Yoksul ailelerin yoksulluğunu sömürü aracı haline getirmek hiç bir inançta yoktur. O ailelerin onuru vardır. Ama Sayın Başbakan yoksulluğu sömürü aracı haline getirdiği için yoksullu sömürdüğü için 'kaynağı nereden bulacaksınız?' diye soruyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...