Kılıçdaroğlu: Metrobüse saygı duymak lazım

CHP'nin İstanbul adayı Kılıçdaroğlu, kendisinin metrobüs yerine monoray yapacağını ancak biten bir proje bulunduğunu belirtti.

12.03.2009 - 16:29

Kılıçdaroğlu: Metrobüse saygı duymak lazım


İSTANBUL
Türkiye İhracatçılar Meclisi'ni (TİM) ziyaret eden CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, burada bir konuşma yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçildiği takdirde ilk üç ayda belediyeyi saydamlaştıracağını belirten Kılıçdaroğlu, "23 büyük şirketin gelirini, giderini, kar-zarar tablolarını İstanbullular biliyor mu? Hayır. Her yıl çok sayıda ihale yapılıyor. İhalelerde hangi şirket ne kadar aldı, bu ihaleler, hangi yöntemle yapıldı, İstanbullu biliyor mu? Hayır. 23 şirketin bilançosunda 200 küsur milyon dolar kar görünüyor, ama aynı şirketlerin bilançolarında 2 milyar 56 milyon dolar borç görünüyorsa 'bu karlarla bu borç ödenmez' diyeceksiniz. Sorgulayacaksınız. İlk üç ay içinde yapmamız gereken  belediyeyi cam gibi saydam hale getirmek. 10 milyar doları biz ödüyoruz. Kendi ödediğimiz kaynağın hesabını sorgulamak durumundayız" diye konuştu.

KARTAL'DA 2 SÜLEYMAN DEMİREL LİSESİ VAR
Kartal'da 2 Süleyman Demirel Lisesi bulunduğunu ifade ederek deprem riskine değinen Kılıçdaroğlu, "Birisi için yıkım kararı alınmış ve faaliyette. Diğeri de o yıkıldıktan sonra öğrencilerin taşınacağı bir lise. Aynı isimle iki lise de çalışıyor. Siz buna 'sağlıklı bir yapılanma', 'kent kültürü', 'depreme karşı önlem alındı' diyebilir misiniz?" diye sordu.

PROJELER
Haydarpaşa Limanı'nın kent dışına taşınması, Selimiye'nin silüetini bozmadan oraya uluslararası kongre merkezi yapılması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Beykoz'u cam el sanatlarında dünya markası yapacaklarını, Yüksek Kaldırım'dan Galata Kulesine kadar olan alanda da "ressamlar sokağı" oluşturulabileceğini söyledi.

METROBÜS YERİNE MONORAY YAPARDIM
"Metrobüs kaç liraya mal oldu, siz olsaydınız metrobüs konusunda ne yapardınız?" sorusu üzerine, metrobüsun geçici bir çözüm olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Ben olsaydım, monoray sistemi yapardım. Hem yolu daraltmazdım hem yukarıdan giderdi. Daha fazla yolcu taşırdık. Maliyeti daha düşük olurdu. İstanbul'a da katkıda bulunurdu. Ama sonuçta yapılmıştır, saygıyla karşılamak gerekiyor. İnsanlar kent içinde yoğun trafiğe kapılmadan, bir alandan diğer bir alana rahatlıkla gidebiliyorlar. Bizim İstanbul'un sorunlarına köklü çözümler üretmemiz lazım. Sorunu anında çözmelisiniz. Kimse sorunun farkında değil. Biz sorun yaratan ama sonra da o sorunu çözüp, çözeni kahraman ilan eden bir kitleyiz. Bunu artık tarihe gömmemiz lazım."

İHALE İÇİN OY VERECEKLER VERMESİN
Kılıçdaroğlu, "Belediyelerde rant var, yarın partililer 'şu ihaleyi benim yandaşıma ver' diye baskı yaparsa, ne yapacaksınız" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Ben burada yine açıkça ve net söylüyorum; kim ihale almak için bana oy verecekse sakın ola ki o kişi bana oy vermesin. Sağlıklı ve tutarlı çalışan bir kadro oluşturmanız lazım. Kadro derken partizanlık bağlamında söylemiyorum. O işin uzmanları ile çalışmak zorundasınız" karşılığını verdi.

KADİR BEY BAŞARISIZ OLDU ANLAMINA GELMESİN
Kılıçdaroğlu, projelere kaynak ayrıldığını, bu konuda bir sorunları olmadığını ancak deniz ulaşımında yeterince yararlanılmadığını belirterek, "Bu, 'Kadir Bey bu konuda çok başarısız oldu' anlamına sakın gelmesin. Deniz ulaşımı konusunda önemli bir mesafenin alındığını biliyorum. Yapanları da kutluyorum. Ama şu anda yüzde 5 civarında yararlanıyoruz. Bunun yüzde 10 seviyelerine çekilmesi lazım" şeklinde konuştu.

YEŞİL ALAN REFERANDUMU
Kemal Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine yeşil alanların imara açılmasında kesinlikle o bölgede referandum yapacaklarını, kentli o yeşil alanı vermek istemiyorsa orasının yeşil alan olarak kalacağını, böylelikle kentlinin Türkiye'de ilk kez doğrudan yönetime katılmasının yolunu açacaklarını ifade etti.

TORUNUM SAHTE SİGORTALI DEĞİL
Kılıçdaroğlu, "Torununuzun da sahte sigortalı olduğu ortaya çıktı. On aylık bebekken sigortalı olmuş. Bu konuda ne diyorsunuz?" sorusuna, "Sahte sigorta değil, gerçek... Ama yapılan uygulama doğru değil. İstanbulluya söz verdim, 'her zaman doğruları söyleyeceğim' diye. Etik olarak doğru değil. Yapılan yanlış ama bu torunumu sevme hakkımı elimden almaz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...