CHP'nin tartışmalı İstanbul İl Kongresi sakin bir atmosferde başladı.

Abdi İpekçi Spor Salonundaki kongreye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yardımcılarından Erdoğan Toprak ile birlikte geldi.

Kılıçdaroğlu salonda kongrede yarışan mevcut il başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve Ali Özcan'ın arasında oturdu.

CHP lideri, kritik kongerede yaptığı 1.5 saatlik konuşmasında partililere yönelik sert mesajlar verdi: "CHP’lilelerin halka güven vermesinin yolu kısır tartışmalar çöpe atmaktır, partide kavga istemiyorum. Partiye zarar vereni affetmem... CHP’liler eski alışkanlıklarından vazgeçmeliler. Sadece ülkenin sorunlarına kitleneceksiniz."

TEKİN: KAVGA İSTESEYDİM...
Kongreye katılan eski genel başkan yardımcısı Gürsel Tekin de açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin ''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında, 'Artık partide kavga istemiyorum. Ben yumuşak huylu bir insanım, her türlü eleştiriye saygı gösteririm, ama partiye zarar verenleri kusura bakmayın affetmem' sözleriyle sizi mi kastetti?'' sorusu üzerine, Tekin, şunları söyledi:

''Parti içi kavga yaratan bir insan olsaydım istifa etmeyerek yapardım, tam tersine 30 yıllık siyaset yaşamımın hiçbir yerinde parti ile kavga içinde olmamışım. CHP'nin 65 yıllık tarihinde ilk kez İstanbul'da iki kez üst üste tek aday olan bir insanım. Niçin oldu? Parti içi barışı sağladığım için oldu. Benim böyle bir misyonum varken, parti içinde ayrıştırma olduğu için bütün itirazım bu. Aile içinde, ailenin babaları, yetkilileri, nasıl ki ailede anne, babanız çocuklarını ayrıştırmıyorsa parti içinde de bu ayrışımlar olmasın, benim itirazım bunlardı. Bu söylemler bana değil. Genel Başkanım beni çok iyi bilir. Kimler olduğunu, onun adresini başkalarına soracaksınız.''


Tekin, ''Kılıçdaroğlu, 'CHP eski alışkanlıklarından vazgeçecek' diye konuştu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna da, ''Dışa dönük olarak. Benim itirazlarıma genel başkan tercüman oluyor'' cevabını verdi.

Bir gazetecinin, ''Aranız da sorun var mı?'' sorusu üzerine Tekin, ''Hiç bir sorun olmaz. CHP'nin içe dönük mücadele değil, dışa dönük mücadelesi olacak'' dedi.

Bu arada kurultay salonuna girişte tokolaşmadıkları dikkat çeken Tekin ile Kılıçdaroğlu, salonundan ayrılırken el sıkıştı.

GERGİNLİK YAŞANDI
Kemal Kılıçdaroğlu, ‘kavga edeni affetmem’ dedi ancak salondan ayrıldıktan kısa süre sonra kongrenin atmosferi gerildi.

Adaylardan Bülent Kerimoğlu, Ali Özcan lehine yarıştan çekildiğini duyurdu. Salıcı'yı destekleyenler bu açıklamaya tepki gösterdi. O zamana kadar sakin giden kongrede kısa süreli arbede yaşandı ancak olaylar çok büyümeden kontrol altına alındı.