Kilis Valisi: 48 saatte 35 bin kişi geldi

Kilis Valisi Süleyman Tapsız'ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye'nin Kilis sınırına son 48 saat içerisinde 30 ile 35 bin sığınmacı geldi.

06.02.2016 - 16:10

Kilis Valisi: 48 saatte 35 bin kişi geldi

Kilis Valisi Süleyman Tapsız sığınmacılarla ilgili Öncüpınar sınır kapısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son 48 saat içerisinde 30 ila 35 insanın sınırın Suriye tarafına geldiğini belirten Tapsız "Rusya’nın sivillere yönelik hava saldırılarının sürmesi halinde" bu sayının 70 bine çıkabileceğini belirtti. 

İlk gün itibarıyla Halep'ten gelen 10 bin kişinin çadırlara yerleştirildiğini belirten Vali Süleyman Tapsız sığınmacıların temel ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. 

Her türlü tedbirin alındığını vurgulayan Tapsız "Son 3 yılda 8 kamp kuruldu. Yeni gelen göç dalgası ile kampların kapasitelerini genişlettik. İlk gün itibari ile 10 bin kişi çadırlara yerleştirildi. 100 bin kişilik bir kapasite burada var" diye konuştu. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısına katılmak için bulunduğu Hollanda’nın Amsterdam kentinde bir açıklama yaptı. 5 bin yeni Suriyeli sığınmacının kabul edildiğini belirten Çavuşoğlu 50 ila 55 bin sığınmacının daha yolda olduğunu söyledi. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Amsterdam'da yaptığı açıklamada Türkiye'nin sınırlarını açık tutmaya devam etmesi gerektiğini Bakan Çavuşoğlu'na ilettiğini belirtti. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...