Kim, nereden yürüyecek?

1 Mayıs için 32 yıl sonra  Taksim’de yapılacak kutlamalar için sendika ve partiler, farklı güzergahlardan yürüyecek.

Haberler 30.04.2010 - 21:28

Kim, nereden yürüyecek?

Taksim'deki 1 Mayıs törenlerine katılacak gruplar yürüyüşlerine başladı.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Genel Merkezi'ne gelişinde bina önünde toplanan işçilere hitaben kısa bir konuşma yaptı.


Çelebi, şunları ifade etti: ''Çok sayıda işçi, emekçi, 1 Mayıs’ta yeniden buluşuyor. Şairin dediği gibi 'güzel günler görecek çocuklar' yaklaşımı. Taksim 32 yıl sonra güzel günler görecek.

Bugün temel sorun işsizlik, yoksulluk, işten atılma gibi birçok sorun var. Bunların aşılması için Taksim'de çığlığımızı yükseltelim. Bütün emekçi halkın 1 Mayısını kutluyorum.''

KİM, NEREDEN YÜRÜYOR?
Konfederasyonlar, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı'na 3 ana koldan girecek.

Emekçiler belirlenen noktalarda, saat 10.00'dan itibaren toplanmaya başlayacak. DİSK ve KESK Şişli-Mecidiyeköy güzergahından, Türk-İş ve Kamu-Sen Unkapanı Köprüsü üzerinden, Hak-İş ve Memur-Sen de Dolmabahçe'den saat 11.00'da yürüyüşe başlayacak.

Türk-İş ile birlikte CHP, ÖDP, İP, EMEP, Türkiye Birleşik İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, İşçi Cephesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği yürüyecek.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), DSP, Türkiye Değişim Hareketi, odalar ve dergiler DİSK ve KESK ile TKP de Hak-İş ve Memur-Sen ile birlikte yürüyerek Taksim'e çıkacak.

3 koldan gelen yürüyüş kortejlerinden Şişhane'den alana girecek olan grup Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü önünde, Şişli'den gelen grup Harbiye'de TRT önünde, Dolmabahçe'den gelen grup da Gümüşsuyu İTÜ önünde arama noktasından geçecek.

Her 3 grup Taksim'e giriş noktasında bekletilecek. Şişhane yönünden gelen grup çiçekçilerin önünde, Şişli'den gelen grup PTT önünde, Dolmabahçe'den gelen grup da Vakıflar Bankası önünde bekleyecek. Burada yapılacak anons ile konfederasyonların ve sendikaların genel başkanları, siyasi parti temsilcileri, bakanlar, milletvekilleri ve yabancı konuklar saat 12.00'de Kazancı Yokuşu'na gelerek 1977 yılı 1 Mayısında hayatını kaybeden emekçileri anmak için saygı duruşunda bulunup karanfil bırakacak. Ardından sadece konfederasyonların genel başkanları Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'na 1 Mayıs çelengini bırakacak ve burada İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saygı duruşunda bulunacak.

Buradaki törenin ardından konfederasyon ve sendika genel başkanları, siyasi parti temsilcileri, AKM önüne kurulan kürsünün önünde yerini alacak. Kortejler ise saat 12.20 ile saat 13.00 arasında alanda kendileri için belirlenen yerlerde yerlerini alacak. Türk-İş ve Kamu-Sen alanın ortasında, Hak-İş ve Memur-Sen alanın sağında, DİSK ve KESK ise solunda yerini alacak.

TİMUR SELÇUK VE RUHİ SU KOROSU KONSER VERECEK
Kortejlerin yerini almasının ardından etkinlik programı saat 13.00'de başlayacak. Türk-İş ve DİSK'ten birer işçi, ortak hazırlanan 1 Mayıs bildirisini okuyacak.

Ardından Timur Selçuk ve Ruhi Su Korosu konser verecek. Selçuk, kürsüye kurulan piyano eşliğinde 1 Mayıs Marşı'nı çalıp söyleyecek.

Konserin ardından 6 işçi ve memur konfederasyonu genel başkanları 5'er dakikalık konuşma yapacak. Etkinlik, verilecek konserin ardından sona erecek.

Alandaki gruplar da Taksim'den Şişli istikametine, Tarlabaşı üzerinden Aksaray yönüne, Mete Caddesi'nden de Beşiktaş yönüne doğru dağılacak. Bu üç noktanın dışında diğer tüm güzergahlar yaya ve araç trafiğine kapalı olacak.

Sayfa Yükleniyor...