'Kırıkkale’deki patlama teknik nedenlerdendi'

Milli Savunma Bakanlığı, 1997’de Kırıkkale Mühimmat Fabrikası’ndaki patlamanın tamamen üretim esnasındaki teknik nedenlerden meydana geldiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 11.01.2010 - 12:25

Milli Savunma Bakanlığı, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKE), Kırıkkale Mühimmat Fabrikasında 1997'de meydana gelen patlamanın, yapılan bütün inceleme, soruşturma ve yürütülen adli dava sonucunda, tamamen üretim esnasındaki teknik nedenlerden meydana geldiği ve kesinlikle kurum dışı bir etki veya sabotaja dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı sonucuna varıldığını açıklandı.

Bakanlık Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 9 ve 10 Ocak tarihli bir kısım yazılı ve görsel basında yer alan ve Yunanistan'da pazar günleri yayımlanan bir gazetenin iddialarına dayanılarak, ''Kırıkkale'yi Havaya Yunanlı Mı Uçurdu?'', ''97'deki Patlamada Kırıkkale Hayalet Şehre Dönüşmüştü'' başlıkları ile verilen haberlerin gerçek dışı olduğu ifade edilerek, haberlerle ilgili açıklama yapılması gereği duyulduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi;

“MKE Kurumunun Kırıkkale'deki mühimmat fabrikasında, 3 Temmuz 1997 tarihinde meydana gelen patlamadan hemen sonra, MKE Kurumu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı teftiş kurullarına mensup müfettişler ile Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı ve emniyet makamları tarafından ayrıntılı bir şekilde inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.

Anılan teftiş kurulları ile emniyet makamlarının raporlarına ve Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesine dayanılarak Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştır.

Yapılan bütün inceleme, soruşturma ve yürütülen adli dava sonucunda, söz konusu patlamanın, tamamen üretim esnasındaki teknik nedenlerden meydana geldiği ve kesinlikle kurum dışı bir etki veya sabotaja dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı sonucuna varılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...