İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonuyla bu yıl 31'incisi düzenlenen Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda intihar şoku yaşandı.

İlişkili Haberler


Boğaziçi Köprüsü Anadolu yakası ayağının 800 metre üst bölümünden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona erecek olan maraton sırasında yarışmacılar Boğaziçi Köprüsü'nden geçerken bir kişi köprüden atladı.

Altayan kişinin cesedine Boğaz'ın Dolmabahçe açıklarında ulaşıldı.

Olay yerine Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir tekneyle giden deniz polisi, cesedi denizden çıkararak Kabataş'taki Arabalı Vapur İskelesine getirdi.

Burada yapılan incelemede cesedin üzerinden Yaşar Ölmez'e (43) ait kimlik çıktı. Ölmez'in cesedi, daha sonra Adli Tıp Kurumu'na kaldırdı.

ETİYOPYALILAR GALİP GELDİ
Üzücü olayın yaşandığı 31. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nu erkeklerde Etiyopyalı Kasime Adilo Roba kazandı.

Sultanahmet Meydanı'nda sona eren yarışta Roba 2.12.14'lük derecesiyle ilk sırayı alırken, ikinciliği 2.12.54'lük derecesiyle Katarlı Faisal Bader Shebto, üçüncü sırayı ise 2.13.32 ile Kenyalı Joseph Kahugu elde etti.

Bayanlarda Etiyopyalı Bizunesh Urgesa kazandı. Yarışta Urgesa 2.32.45'lik derecesiyle ilk sırayı alırken, ikinciliği 2.34.54'lük derecesiyle aynı ülkeden Ashu Kasim, üçüncü sırayı ise 2.37.04 ile Rus Svetlana Semova elde etti.

15 KİLOMETREDE TÜRK ATLET 8. OLDU
15 kilometrelik koşuda ise erkeklerde Etiyopyalı Henok Teseaye Heyi, bayanlarda ize Azerbaycan'dan Mare İbrahimova birinci oldu.

Maraton ile birlikte start verilen ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren yarışta erkeklerde Etiyopyalı Heyi 45.18'lik derecesiyle ilk sırayı alırken, aynı dereceyi elde eden Azerbaycan'dan Tilahun Aliyev ikinci, 45.19'luk derecesiyle Etiyopyalı Debebe Woldsenbet ise üçüncü sırayı aldı.

Erkeklerde Türk atletlerden Murat Ertaş, 46.13'lük derecesiyle 8, Abdülkadir Türk ise 46.26 ile 10. olabildi.

Bayanlarda ise Azeri İbrahimova 50.56'lık derecesiyle birinci olurken, aynı ülkeden Layes Abdullayeva 51.11 ile ikinci, Etiyopyalı Etenesh Diro ise 51.21'lik derecesiyle üçüncü sırayı elde etti.

Bayanlarda Türk sporculardan Binnaz Uslu 54.43 ile 7., Esra Güllü 57.33 ile 8., Yasemin Erdoğan ise 1.01.42 ile 10. oldu.

HALK KOŞUSUNDA 'BOĞAZ' ZİYAFETİ
Avrasya Maratonu kapsamında düzenlenen halk koşusu da yapıldı. Katılım, hedeflenen 100 bin rakamına ulaşmadıysa da yağmura rağmen binlerce kişi koşuda yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tabanca atışıyla başlayan koşuda, katılımcılar 8 kilometrelik mesafede, Boğaz Köprüsü'nü geçip, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş, oradan da Dolmabahçe'de BJK İnönü Stadı yanına ulaştılar.

Halk Koşusu organizasyonu'nda her yıl olduğu gibi yine katılımcıların büyük bölümü koşu yerine yürümeyi tercih ederken, Boğaz Köprüsü'nün üzeri, kahvaltı yapanlar, hatıra fotoğrafı çektirenler ve manzarayı izleyenlerle dolup taştı.