Kocaeli Körfezi'nde tanker yangını

Kocaeli'de, bir LPG tankerinin yanında bulunan filikada yangın çıktı. Tankere de sıçrayan alevler kontrol altına alındı. Boş olduğu belirtilen tankerin filikasında çıkan ve gemiye sirayet eden yangında 7 kişi yaralandı. Soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

NTV Haber 29.04.2017 - 18:13

Kocaeli Körfezi'nde tanker yangını

Kocaeli'de LPG tankerine sıçrayan filika yangınında ilk belirlemere göre, 7 kişi yaralandı. 

Yangın TÜPRAŞ tesislerine 600-700 metre uzaklıkta meydana geldi. Boş olduğu belirtilen bir LPG tankerinin filikasında çıkan yangın gemiye sirayet etti.

İhbar üzerine olay yerine Kıyı Emniyeti ekipleri sevk edildi. Alevler gemiye müdahaleye gelen römorklardan birine de sıçradı.

Kocaeli Körfezi önlem olarak gemi trafiğine kapatıldı.

İlk olarak, yangının LPG yüklü bir tankerde çıktığı bilgisi gelmişti. Ancak bu NTV canlı yayınına telefonla bağlayan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından yalanlandı.

Tankerin LPG yüklü olduğu bilgisinin gerçeği yansıtmadığını belirten Güzeloğlu, "Yangın içi boş tankerin filikasında çıkıyor. Yangın LPG yüklü tankerde çıkmıyor. Yangın gemiden ayrılan filikada çıkıyor" dedi.

"7 KİŞİ YARALANDI"

Yangına ilk anda müdahale edildiğini kaydeden Güzeloğlu, "İlk andaki algı nedeniyle yangın gemide çıkmış gibi görünüyor. Küçük bir kızım sirayet ediyor. Yaralı olanlar filika içerisindeki mürettbat, ilk bilgi 7 kişi. Hastanelere sevk edildi. Yanık yarası hassastır. Sızma gibi bir durum söz konusu değil. Yine de soğutma çalışmaları otomatik sistemler ve yangın müdahale ekiplerimiz tarafından devam ediyor."

"KONTROL ALTINA ALINDI"

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yangınla ilgili NTV canlı yayınında bilgiler verdi:

"HABAŞ firmasına ait bir LPG tankı. İçeriden geminin kendi personeli de müdahale ediliyor. Bize gelen bilgi yangının kontrol altına alındığı yönünde. Çevredeki gemilerle ilgili bir risk yok. Bütün itfaiye personelimiz ve gemi yetkilileri orada. Deniz araçları ve bilerek yapılması gereken bir müdahale. Konunun uzmanı arkadaşlar orada. Gerekli müdahale yapılıyor.

"SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran da NTV'ye konuyla ilgili bilgiler verildi. Soğutma çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Baran, şunları kaydetti:

"Bir yaralı haberi gelmemesi sevindirici. Soğutma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.  Henüz tamamlanmadığı için çalışmalar devam ediyor. Sıkıntılı bir durum olmayacak. Şu anda yerinde müdahale yapılabiliyor. İnşallah bir sıkıntılı durum görünmüyor."  

"EN BÜYÜK RİSK DİĞER TANKERLERE SIÇRAMASI"

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan İTÜ öğretim üyesi Prof. Abdurrahman Kılıç, olayla ilgili bilgiler verdi. Kılıç özetle şunları söyledi:

"Müdahale şekli içinde bulunan yakıtın cinsine bağlı. LPG olduğu için bir sızma olmaz. tek çare soğutma yapmak. Soğutmadan sonra diğer tanklara geçişini engelleyecek şekilde yanmasını sağlamak lazımdır. LPG yangınlarını söndürmek zordur. En büyük risk bir tankerden diğerine geçmesi. Genellikle böyle durumalrda kaptandan bilgi alınır. Bir taraftan da soğutma çalışması yapılır. Söndürme maddesi kullanmak bir işe yaramaz. Önemli olan yarılan bir tank varsa bu tanktaki yangının diğer tanklara sıçramasını engellemektir. 

Öncelikle tankın içerisindeki LPG'nin patlamaması için yangına sebep olacak faktörlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu kısımda oturma ve yerleşim alanı varsa tankın kılavuz kaptan gemileriyle uzaklara çekilmesi lazım. Patlama olma ihtimali var. Bu tanklarda alınan güvenlik önlemlerine bağla. Olma ihtimali çok az olsa bile yerleşim alanından uzaklaştırmakta fayda var. "

Sayfa Yükleniyor...