Komşuda Türk filmleri rüzgarı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğunda, Atina Büyükelçiliği, Atina-Pire Başkonsolosluğu ve Dünya Kitle İletişim ve Araştırma Vakfı işbirliğinde, 23-29 Ekim 2014 tarihleri arasında Atina’da “Türk Filmleri Haftası” düzenlenecek.

Haberler 21.10.2014 - 14:00

Komşuda Türk filmleri rüzgarı

Türk Sinemasının 100. Yılında, Yeni Sinemasının ödüllü örneklerinin yanısıra Türk Sinemasının başyapıtları arasına girmiş klasik filmlerinin de gösterileceği etkinlik süresince, filmlerin oyuncu ve yönetmenleri de seyircilerle buluşacak.

Yunanistan Film Arşivi ve Film Müzesi Tainiothiki’nin tarihi iki salonunda yapılacak gösterimler, Türk ve Yunanlı sinemacılarının kucaklaşmalarına sahne olacak.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından organize edilen hafta boyunca, dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş, Gözümün Nûru, Ben O Değilim, Küf, Kosmos, Dedemin İnsanları, Yozgat Blues, Daire, Kelebeğin Rüyası, Sürgün filmlerinin yanısıra Gelin, Anayurt Oteli, Selvi Boylum Al Yazmalım, Yol, Masumiyet gibi Türkiye Sineması’nın klasikleşmiş başyapıtları da Yunanistanlı sinemaseverlerle buluşacak.

TÜRKİYE SİNEMASI’NIN DÜNYACA ÜNLÜ EFSANELERİ ATİNA’DA

Türkiye Sineması’nın 100. Yılında, Atina Türk Filmleri Haftası kapsamında, sinemamızın efsane iki oyuncusu Atina’da izleyicilerle buluşacak. Türk Sineması’nın başyapıtlarından, Gelin filminin başrol oyuncusu Hülya Koçyiğit ve Selvi Boylum Al Yazmalım filminin başrol oyuncusu, Türk Sineması’nın Sultanı Türkan Şoray gösterimlerden sonra izleyicilerle buluşacak.

TÜRKİYE SİNEMASI KONUŞULACAK

Ankara Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini alan Daire filminin başrol oyuncusu Nazan Kesal; Erol Özlevi'nin yönetmenliğini, Türker İnanoğlu’nun yapımcılığını yaptığı, Rıdvan Akar'ın ‘İstanbul'un Son Sürgünleri’ kitabından uyarlanan Sürgün filminin usta oyuncularından Mahir Günşiray ve Saadet Işıl Aksoy film gösterimlerinden sonra seyircilerin sorularını yanıtlayacaklar.

24 Ekim Cuma günü saat 20.30’da yapılacak toplantıda, Hülya Koçyiğit, Tayfun Pirselimoğlu, Mahir Günşiray, Saadet Işıl Aksoy, Nazan Kesal, Ercan Kesal ile Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi “Türk Sineması’nın 100. Yılı” nı konuşup, seyircilerin sorularını yanıtlayacaklar.

BEN O DEĞİLİM FİLMİNİN YUNANİSTAN PRÖMİYERİ

Atina Türk Filmleri Haftası, Türkiye -Yunanistan ortak yapımı, Roma Film Festivali en iyi senaryo, İstanbul Uluslararası Film Festivali en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi müzik ödüllerini alan, Ben O Değilim filminin Yunanistan prömiyeri ile başlayacak.

Filmin gösterimine, yönetmen ve senarist Tayfun Pirselimoğlu, başrol oyuncuları Ercan Kesal ve Maryam Zaree, kurgucu Ali Aga’nın yanısıra, filmin Yunanlı yaratıcıları, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos, müzik bestecisi Giorgos Koumendakis, ortak yapımcısı Nikos Moustakas katılacak.

Türk Sinemasının 100. Yıldönümü vesilesiyle, 1924-2014 yılları arasında Yeşilçam’ın önemli 40 başyapıtının afişlerinden oluşan “Türk Sineması 100 Yaşında” konulu bir sergi de 23-29 Ekim 2014 tarihleri arasında, Film Haftasının düzenleneceği Tainiothiki sinemasında sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Sayfa Yükleniyor...