Kopan bacakları yeniden dikildi

Isparta'da geçen yıl Eylül ayında 4 tonluk silindir borunun düşmesi sonucu diz kapağı seviyesinde iki bacağı kopan ve ameliyatla yerine dikilen 26 yaşındaki işçi, sol bacağının üzerine basmaya başladı.

Anadolu Ajansı 01.03.2010 - 16:49

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Asım Aydın, geçen yıl eylül ayında Isparta-Burdur kara yolunda doğal gaz boru hattı döşerken büyük paletli makinenin arıza yapması sonucu keskin uçlu 4 tonluk doğal gaz borusunun altında kalan Hasan Şirin'in iki bacağının diz kapağı seviyesinde koptuğunu söyledi.

Acil olarak SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesine getirilen Şirin'in kopan iki bacağının da 45 dakikalık çalışma sonucu toprak altından çıkarılarak hastaneye yetiştirildiğini ifade eden Doç. Dr. Aydın, 8 saat süren ameliyat sonrası kopan iki bacağın yerine dikildiğini kaydetti.

Ameliyat sırasında öncelikle ortopedi ekibinin kemik stabilizasyonunu sağladığına işaret eden Aydın, kendilerinin de mikro cerrahi ile damar ve sinir onarımlarını yaparak kopan bacakların yerine dikilmesi işlemini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bugüne kadar da hastanın küçük çaplı 4 ameliyat geçirdiğini belirten Aydın, şu anda her iki bacağın canlı olduğunu kaydetti.

Fizik tedavi ile sol alt bacakta yürüme egzersizlerine başlandığını söyleyen Aydın, ''İki bacağı tamamen kopan hasta şu anda sol bacağının üzerine basabiliyor, sağ bacağındaki sorunlar da aşılınca yürüyebilecek'' dedi.

UMUT BİTERKEN DOKTORLAR DEVREYE GİRDİ
Hasan Şirin de, eylül ayında meydana gelen kazada her şeyin bir anda olduğunu söyledi.

Havadaki 4 tonluk doğal gaz borusunun büyük paletli makinenin bozulması nedeniyle üzerine düştüğünü kaydeden Şirin, ''Hastanede gözlerimi açtığımda bacaklarımın olmadığını gördüm. O anda her şey bitti diye düşünüyordum ama bugün öyle düşünmüyorum. Bugün hayata yeniden başlıyorum. Bir mucize yaşıyorum'' dedi.

Eylül ayından bu yana SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gördüğünü bildiren Şirin, bacaklarının yerine dikilmesiyle yeniden umutlandığını, her tedaviye yeni bir umutla cevap verdiğini kaydetti.

Moralini her zaman yüksek tuttuğunu ifade eden Şirin, doktorların kendisine büyük cesaret verdiğini belirtti.

Umudunu yitirdiği anda doktorların devreye girdiğini söyleyen Şirin, ''Bacaklarım kopmuş vaziyette hastaneye geldim, şimdi ise yürüme mücadelesi veriyorum. Her şey bitti derken yeniden başladı. Beni destekleyen, moral veren herkese teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...