Bilimciler sarı renkli kıllara sahip olan bu sinekle ilk olarak 1933 yılında, daha sonra ise 1948'de yaptıkları keşif gezileri sırasında karşılaştılar. Ancak, o tarihten sonra sineği bulmak üzere defalarca ekspedisyon düzenlenmesine karşın karşın olumlu bir sonuç alınamadı.

Bir santimetre uzunluğunda olan ''Mormotomyia hirsuta'' türü sinek, kıllı bacaklarıyla adeta bir örümceği andırıyor. Ukazi Vadisi'ndeki yarasaların bulunduğu mağara benzeri bir yarıkta yaşadığı saptanan sinek, uçamıyor ve yarasa dışkısıyla besleniyor. Sineğin, minyatür ve kemeri andıran kanatlarıyla küçük gözleriyse oldukça ilgi çekici.

Nairobi'deki Uluslararası Böcek Fizyolojisi ve Ekoloji Merkezi sinek uzmanlarından Dr. Robert Copeland yaptığı açıklamada, uçamayan bu sineklerin uzun bacaklarıyla yarasalara sarılarak bir yerden bir yere gittiğinin tahmin edildiğini söyledi. Dr. Copeland, bu tahminlerine karşın bugüne kadar bu sineğe Ukazi Vadisi dışında bir yerde de rastlamadıklarını sözlerine ekledi.

Uzmanlar, indirgenmiş gözleri ve işlevsiz kanatları nedeniyle korkunç kıllı sineğin sadece Afrika Kıtası'nın bu bölgesinde yaşadığını düşünüyorlar. Bilimciler, üyesi olduğu ailenin tek türü olan sineğin yok olmasını önlemek amacıyla, Ukazi Tepeleri'nin koruma alanı yapılması için harekete geçmeye hazırlanıyorlar.