Korucular çiftçi olmak istiyor

Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı 3 korucu köyünde yaşayan ve geçimlerini aldıkları maaşlarla sağlayan 200 korucu, terörden önceki hayatlarına dönerek çiftçilik yapmak istiyor.

Anadolu Ajansı 02.12.2009 - 10:43

Gürpınar ilçesine bağlı Örmeli, Kırgeçit ve Yoldüştü köylerinde yaşayanlar erkekler, 1994 yılında geçiçi köy korucusu oldu.

Örmeli köyü Karakaş mezrasında korucu olarak olarak görev yapan Korucubaşı İsmet Sertdur, eşi ve amcasını teröristlerle girdikleri çatışmada şehit verdiklerini belirterek, yıllarca köylerinde hapis hayatı yaşadıklarını söyledi.

Sertdur, şöyle konuştu: ''1995'ten beri çok çektik. Köyün bir kilometre dışına çıkamıyorduk. Çünkü yasaklanmıştı. 5-6 yıl ot biçemedik. Yaylaya çıkamadık. Arazilerimiz boş kaldı. Ekip, biçemedik. Yaptığımız hayvancılıkta bu nedenle bitti. Şimdi buradaki boşaltılan köylerde yaşayanlar, köylerinden gittikleri için terör tazminatı aldı, biz kaldığımız için terör tazminatı da alamadık. Tazminat alabilmek için birkaç defa başvurduk ama köyümüzü boşaltmadığımız için bize verilmedi. Biz köyde hiçbir şey yapamadık. Sadece korucu olabildik. 8 yıl boyunca sadece köyün içerisindeki otları biçebildik. Zararımız çok fazla oldu. Koruculukla değil, hayvancılık ve çiftçilik yaparak geçinmek istiyoruz. 200 korucumuzun hepsi bunu istiyor.''

Köy tepelerinde sürekli güvenlik önlemleri aldıklarını ifade eden Sertdur, tek işlerinin artık koruculuk olduğunu söyledi.

Terörden önceki köy yaşantısına geri dönmek istediklerini belirten Sertdur, ''Köyde adam başı 50-60 hayvan alabilirsek eski hayatımıza belki dönebiliriz'' diye konuştu.

Devletten bu konuda yardım beklediklerini sözlerine ekleyen Sertdur, ''Bize en azından hayvan versin'' diye konuştu.

Kırgeçit köyü Muhtarı Faruk Şehmuzoğlu da değişik tarihlerde bölgede yaşanan çatışmalarda 5 korucu şehit verdiklerini belirterek, kaçırılan yeğenlerinden birinin de teröristler tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Dönemin sancılı ve sıkıntılı geçtiğini kaydeden Şehmuzoğlu, ''Devletimiz bize yardım etsin tarım ve hayvancılığımızı geliştirecek katkılar yapsın, biz korucu aylığıyla değil kendi kazandıklarımızla geçinelim'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...