NTV

'Koruma' da Mehtap'ı koruyamadı

Türkiye

Mehtap Civelek, şiddet gördüğü eşine karşı koruma kararı aldırdı. Yetmedi "çağrılı koruma" kararı çıkarttı. Ancak eşi Volkan Civelek onu bulup kaçırarak öldürdü.

Şiddet, boşanma davası ve arkasından gelen ölüm. Bildik hikaye Kocaeli'de yine yaşandı. Gebze'de boşanmak isteyen 25 yaşındaki Mehtap Civelek, eşi tarafından kaçırılarak öldürüldü.

Ailesi, kaçırıldıktan 3 gün sonra öldürülen kadının ölümünden yetkilileri sorumlu tutuyor. Prosedür işlemleri nedeniyle polisin geç kaldığını söyleyen aile, kızlarının organlarını bağışlama kararı aldı. Mehtap Civelek'in organları Malatya, Edirne ve Antalya'daki 5 kişiye hayat verdi.

GSM şirketinde çalışan 25 yaşındaki Mehtap Civelek'i öldüren 32 yaşındaki şoför eşi Volkan Civelek tutuklandı.

AŞKLA BAŞLAYAN HİKAYE, ÖLÜMLE BİTTİ
Dokuz yıl önce üniversite öğrencisi olan Mehtap, bir fırında çalışan Volkan Civelek'e aşık oldu. Genç kız, 2004'te öğrenimini dondurarak onunla evlendi.

Çiftin şu an 4 yaşında olan B.C. adında bir kızları oldu. Ancak bir süre sonra geçimsizlik başladı. Eşinden şiddet gören Mehtap Civelek kızı ile beraber ablası Meryem'in yanına sığındı. Ardından da geçen yıl 13 Temmuz'da can güvenliği olmadığı gerekçesiyle Kadıköy Aile Mahkemesi'nde koruma kararı aldı.

3 gün sonra da şiddetli geçimsizlik nedeniyle Kadıköy 1. Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açtı. Mehtap Civelek, eşinin psikolojik sorunları olduğunu ve evlendikleri günden beri şiddet gördüğünü belirtti.

KORUMA KARARI VARDI
Mehtap Civelek, 27 Temmuz'da ise Volkan Civelek tarafından tehdit edildiği iddiasıyla "çağrılı koruma" kararı aldırdı.

En son ablasının evinden 17 Ocak'ta işe gitmek için çıkan Mehtap, o gün öğle saatlerinde "Avukatımla görüşeceğim" diyerek iş yerinden ayrıldı.

Aynı gün akşam saatlerinde Volkan Civelek kayınvalidesini aradı. "Kızınız yanımda" dedi. Telefonda ağlayarak annesi ile konuşan Mehtap, "Anne beni götürüyor, kurtar" diyerek yardım istedi.

Ümraniye Polis Merkezi'ne başvuran aile, 3 gün kızlarıyla telefonda görüştü. Aile ayrıca Volkan Civelek'in erkek kardeşine de ulaştı. Ancak abla Meryem'in iddiasına göre kardeşi, "Arabayı beraber kiraladık ama yanında silah var. Ben Mehtap'ı vurur diye korkuyorum" dedi.

HASTANEYE BIRAKTI, KAÇARKEN YAKALANDI
Aile, kızlarının kimlik bilgilerini ve telefonunu da polise bildirdi. Ancak birkaç saat sonra acı haber geldi. Civelek silahla vurduğu eşini ağır yaralı halde Gebze'de bir hastanenin önüne bırakıp kaçmak istedi. Ancak güvenlik görevlileri Volkan Civelek'i yakaladı. Başından ağır yaralı olan Mehtap Civelek, ilk müdahalesinin ardından sevk edildiği başka bir hastanede öldü. Hastane yakınlarında kaçmak üzereyken yakalanan Volkan Civelek ise tutuklandı.

'ORGANLARINI BAĞIŞLADIK'
Hastane çalışanlarına tepki gösteren Mehtap Civelek'in ablası, ''Kardeşimin kafasında 3 kurşun tespit edildi. Bir kurşunu çıkartamadılar. Ameliyat sonrasında makineye bağlıydı, beyin ölümü gerçekleşti. Organlarını bağışladık. Organ nakli olacak kişilerle karşılaştığımızda kardeşimi görmüş kadar mutlu olacağız'' diye konuştu.

'POLİS BİZİMLE İLGİLENMEDİ'
Kızının göz göre göre katledildiği söyleyen anne Yeter Bülbül şöyle konuştu:

''Benim yüreğim yandı başkalarının yüreği yanmasın diyerek devlet büyüklerine sesleniyorum. Koruma memuru vermek önemli değil, önemli olan bu kararı uygulamaktır. Katil evimizi arayıp kızımızı kaçırdığını söylediği dakika polise başvurduk. Kadıköy Polis Merkezi bizi iki saat karakolda oyaladıktan sonra Ümraniye Polis Karakolu'na gönderdi. Bu karakol bizi hiç içeri almadan 'Gidin derdinizi merkez karakola anlatın' dedi.

Karakol karakol dolaşırken kızımızın ölüm haberi geldi. Kızımın telefonu sürekli açıktı. Bulunduğu arabada GPS olmasına rağmen polis cinayetin işlenmesini bekledi. Kızım 'Beni öldürecek' dedi. Katil kızımı öldüreceğini söyledi ama polis 'Ankara'dan sinyal gelmesini bekliyoruz' demekten başka bir şey yapmadı.''

'SİZ FAZLA DİZİ İZLİYORSUNUZ'
Abla Meryem Bülbül polislere GSM baz istasyonu kayıtlarından kardeşinin yerinin bulunması için yalvardıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Telefonları açıktı. Aradığımızda bize kardeşimi öldüreceğini söylüyordu. Polislere kardeşimin yerinin, koordinatlarının belirlenmesi için yalvardık. Elinizden geleni yapın öldürmeden kardeşimi bulun dedik. Bunlar bir şey yapmadı, sadece ‘İlgileneceğiz’ dediler. Bize, 'Siz fazla dizi izliyorsunuz’ dediler. Hiçbir şekilde ilgilenmediler. Kardeşimin bulunamamasında ihmali olan polisler hakkında da suç duyurusunda bulunacağız.''