Köylülerin HES nöbeti

6 köyün içme suyu olan Köyceğiz'deki Yuvarlakçay'a HES yapılmaması için köylüler 50 günü aşkın zamandır nöbette...

08.02.2010 - 09:03

Köylülerin HES nöbeti

Muğla Köyceğiz ilçesi Yuvarlakçay'da altı köyün sulama suyu, içme suyu ve tabii kullanma suyu olan Yuvarlakçay'da bir Hidroelektrik Santrali (HES) yapılmak isteniyor.


Köylüler, elli günü aşkın süredir, çadırlarla Yuvarlakçay'ın ana kaynağında nöbet tutuyor.

Bir yandan da regülatörün kurulacağı alanda kesilen anıt ağaçlarının, delillerinin karartılmaması için gece gündüz bekliyorlar. Bölge halkı şu ana kadar yaklaşık 2000 ağacın kesildiğini söylüyor.

Hidroelektrik Santralı projesini alan şirketten yapılan açıklamaya göre “Ekolojik dengeler korunacak, suyun akışında kesinlikle bir debi kaybı olmayıp, sadece yönü değiştirilecek.” Ancak Yuvarlakçayı Koruma Platformu sözcüsü Murat Demirci, "Sulama kanalında akan 450 litrelik suyun köylüye yetmeyecek. Eğer yöre halkı dere yatağına bırakılan suyu kullanırsa - ki emin olun, su zaten yetmediği için kullanacaktır, dere yatağında hiç su kalmaz. Bu, ekosistemin tamamen yok olması anlamına geleceğinden kabul edilemez.” diyor.

Bölge sakinlerinden Berna Babaoğlu Ulutaş da "Bizim, bu yöre halkı olarak şimdiki konumda bulunmamız, bizleri böyle bir işle kurumların uğraştırması saçmalıktır. Günlerdir bir çoğumuz evimizden uzakta suyun gözüne, anıt ağaçlara bekçilik ediyor, yapılacak yanlışı durdurmak için nöbet tutuyoruz. Çevreyi korumak sadece sivil toplum örgütlerinin görevi değildir, devletin bu alanda inisiyatif kullanıp, çevreyi koruyucu kararlar alması yasal görevidir. Maalesef, böyle bir uygulama ülkemizde bir türlü gerçekleşmemektedir.

Amacımız tüm engellere rağmen Yuvarlakçay HESnin yapımını durdurmak ve gelecekte doğa tahribatı yaratacak benzer projelerin tekrarını önlemektir." diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...