Kozmik belgeler devlet sırrı değil!

Kozmik odada yapılan aramalara ilişkin Genelkurmay’ın yaptığı itirazlar karara bağlandı.

NTV Haber 10.02.2010 - 21:05

Kozmik belgeler devlet sırrı değil!

Kamuoyuna ‘kozmik arama’ olarak yansıyan Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki aramalarda bulunan belgelere ilişkin olarak yargıdan önemli bir karar çıktı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, aramalarda el konulan bilgisayar hard diski ve cd'lerin bir kopyasının Adli Emanet yerine Genelkurmay'ın belirleyeceği bir yerde tutulmasına karar verdi.

Mahkeme, ‘devlet sırrı’ taşığıdı gerekçesiyle el konulamayacağı iddia edilen belgelerle ilgili itirazı ise reddetti.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Hakim Kadir Kayan, Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki aramalarında ulaştığı bilgisayar hard diski ve cd'lerin asıllarının Adli Emanet’te tutulmasına karar verdi. Kayan, iddia edilen suçlamalarla ilgili olabileceği gerekçesiyle 22 belgeye el konularak Adli Emanet’e alınmasını kararlaştırdı.

Genelkurmay Başkanlığı ise hakim Kayan'ın hazırladığı bu yöndeki tutanağa itiraz etti. Genelkurmay, itiraz dilekçesinde, hard disk ve cd'lerin bir kopyasının Adli Emanet yerine Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin belirleyeceği bir yerde saklanmasını talep etti.

Genelkurmay, el konulan 22 belgeden yedisine de ‘devlet sırrı’ kapsamında olduğu gerekçesiyle el konulmamasını istedi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, itiraza ilişkin değerlendirmesini tamamladı ve Genelkurmay'ın itirazını ‘kısmen’ kabul etti. Hard disk ve cd'lerin bir kopyasının Genelkurmay'ın belirleyeceği bir yerde saklanmasına karar verilirken, ‘devlet sırrı’ niteliğinde olduğu savunmasıyla el konulmaması isteğini de reddetti.

Oybirliğiyle alınan, "Konusu suç teşkil eden belgeler, devlet sırrı olamaz" kararı kesin nitelik taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...