Kritik davalar Beşiktaş’tan Çağlayan’a

“Ergenekon” ve “Balyoz” gibi önemli davalara ev sahipliği yapan Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde bulunan özel yetkili İstanbul 13 ve 14. Ağır Ceza Mahkemeleri, Çağlayan'da yeni açılan İstanbul Adalet Sarayı'na taşınacak. Hrant Dink cinayeti'' davası ise yine Beşiktaş'ta yapılacak.

Anadolu Ajansı 05.01.2012 - 10:35

Kritik davalar Beşiktaş’tan Çağlayan’a

Savcılığın bu kararı, adliyede görev yapan kimi hakim ve savcıların talebi doğrultusunda, hakim ve savcılara danışarak aldığı öğrenildi.

Özel yetkili görevli hakim ve savcıların, adliyedeki makam odalarının darlığı ve aynı odada 2-3 kişinin kalması nedeniyle taşınma talebinde bulundukları ifade edildi.

Taşınmasına karar verilen özel yetkili İstanbul 13 ve 14. Ağır Ceza mahkemelerindeki önemli davalar bundan sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda mahkemelere tahsis edilen duruşma salonlarında görülecek.

DİNK DAVASI BEŞİKTAŞ’TA KALDI
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve kamuoyunca bilinen en önemli davalardan biri olan Hrant Dink cinayeti dava duruşmalarının ise güvenlik gerekçesiyle yine Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde yapılacağı ve duruşmalara burada devam edileceği dile getirildi.

Toplam, 6 özel yetkili ağır ceza mahkemesinin bulunduğu Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, iki mahkemenin Çağlayan'a taşınmasıyla birlikte İstanbul 9, 10, 11 ve 12. Ağır Ceza mahkemelerinden oluşan 4 mahkemedeki davalar, yine Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde görülecek.

5 ÖZEL MAHKEME
Bir süre önce, ''şike iddiaları'' ve ''Odatv'de yapılan aramalara ilişkin'' davaların da aralarında bulunduğu önemli davalara bakan İstanbul 15, 16 ve 17. Ağır Ceza mahkemelerinin açıldığı Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda, iki mahkemenin de taşınmasıyla birlikte bundan sonra 5 özel yetkili ağır ceza mahkemesi görevli olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...