Kurtulmuş helikopter ihalelerini sordu

HAS Parti lideri Kurtulmuş, Wikileaks belgelerindeki Milli Savunma Bakanı’nın helikopter alım ihalesiyle ilgili ABD Savunma Bakanı’na ''Skorsky'nin kazanmak için iyi bir şansa sahip olduğuna inanıyorum'' dediği iddiasını sordu.

Anadolu Ajansı 17.12.2010 - 15:02

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında dünyada tartışma konusu olan Wikileaks belgelerinin üstünün Türkiye'de bilinçli bir şekilde örtülmeye çalışıldığını savundu.

Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin 15 Aralık 2010 tarihinde yapılan toplantısında Türkiye'deki çok amaçlı helikopter alım projesinin ertelendiğini anımsatan Kurtulmuş, bu projeyle ilgili olarak Wikileaks belgelerinde yer alan iddialara değindi.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu helikopter alım ihalesinde 2 firmanın finale kaldığı noktaya gelinmişti. Bu firmalardan biri ABD, diğeri ise İtalyan firması idi. Ancak 6 Şubat 2010'da ABD Savunma Bakanı Gates ile Türkiye'nin Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yaptığı konuşmanın tutanaklarını içeren ve gizli ibareli ABD Dışişleri belgesinde, helikopter ihalesi ile ilgili bir takım görüşler ortaya koyuluyor.

Sayın Vecdi Gönül bu ihaleyle ilgili Sayın Gates'e 'Skorsky'nin kazanmak için iyi bir şansa sahip olduğuna inanıyorum' demiştir. ABD firmasının bu ihaleyi almaya yakın ve yatkın olduğu şeklindeki kanaat doğru mudur? Eğer bu kanaat Sayın Gönül tarafından gündeme getirilmişse bu ihale öncesinde ihsası rey anlamına gelmekte değil midir?

Her demokratik ülkede, son derece önemli bir konuda meydana gelen bu türden bir skandal, bakanların istifa sebebidir. Milli Savunma Bakanı'nı ve hükümeti derhal kamuoyunu doyurucu bir açıklama yapmaya davet ediyoruz. Biz bu ihaleye fesat karıştı demiyoruz ama Wikileaks karıştı diyoruz.''

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 2011 yılı bütçesiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kurtulmuş, bütçenin içeriğinin milletten saklanarak tartışmaların sürdürüldüğünü iddia etti.

Kurtulmuş, parlamenterlere dağıtılan 2 ciltten oluşan belge ve raporların 20 gün gibi kısa bir zamanda incelenmesinin mümkün olmadığını belirterek, ''Bunlar el arabası ile milletvekillerine dağıtılmıştır. Bunların incelenmesi için sadece 20 gün süre verilmiştir. Bu milletle dalga geçmek demektir, milletin temsilcileri ile dalga geçmek demektir. Maalesef bütçe görüşmeleri sadece bir törensel gösteriden ibaret hale gelmiştir'' dedi.

Siyasetin kriz içine girdiği görüşünü dile getiren Kurtulmuş, son dönemlerde parlamentoda iktidar ve muhalefet partilerinin milletin ihtiyaçlarını karşılamak yerine milleti kamplaştırarak, kavga ederek, bütçe üzerinde konuştuklarını söyledi.

Kurtulmuş, ''Bir taraftan iktidar partisi, 'bize oy vermeseniz din elden gider' anlamına gelecek, 'CHP gelirse bizi baskı altına alır' anlamına gelecek tezleriyle bütçeyi savunmaktadır. Diğer taraftan CHP de 'AKP'ye oy verirseniz Cumhuriyet elden gider' tezleri altında insanları tasnif etmeye çalışmaktadır. Aslında ne din elden gidiyor, ne Cumhuriyet. Elden giden milletin parasıdır. Elden giden milletin istikbalidir, elden giden istiklaldir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...