Kuvvet Komutanları'na Yüce Divan

Meclis Genel Kurulu'nda anayasa değişiklik paketinin, Anayasa Mahkemesi'yle ilgili 19 ve 20'nci maddeler ile Askeri Yargıtay ile ilgili 21 ve 22'nci maddeleri kabul edildi.

NTV Haber 27.04.2010 - 11:34

Anayasa değişiklik tekilfinin 19'ncu maddesine 337 kabul 69 ret oyu çıktı. Bu maddeyle Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkı tanınıyor. Yüce Divan kararlarına karşı yeniden iniceleme başvurusu yapılabilmesi imkanı sağlanıyor.

Ayrıca Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı'nın görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanması hükme bağlanıyor.

Teklifin 20'nci maddesine ise 338 oyla kabul edildi. 20'nci madde, Anayasa Mahkemesi'nin çalışma ve yargılama usulunü düzenliyor. Buna göre; Yüksek Mahkeme iki bölüm ve genel kurul halinde çalışacak.

Teklifin 21. Maddesiyle anayasanın, Askeri Yargıtay'a ilişkin düzenleme içeren 156. maddesinde değişiklik yapılıyor. Buna göre; Askeri Yargıtay üyelerinin disiplin ve özlük işlerinde askerlik hizmetinin gereklerine bakılmayacak. Bunun için hakimlik teminatı esasları dikkate alınacak.

Teklifin 22. Maddesiyle, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri için de hakimlik teminatı getiriliyor. Bu madde ise 335 oyla kabul edildi.

Genel Kurul'daki görüşmeler sırasında zaman zaman tansiyon da yükseldi.

Meclis Genel Kurulu'ndaki bugünkü görüşmelerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile ilgili tartışmalı madde ve 12 Eylül'e yargı yolunu açan düzenleme ele alınacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...