"Kuzey Buz Denizi tehlikede"

Kutup ayısı kostümlü Greenpeace eylemcileri, Kuzey Buz Denizi’nde petrol arayan şirketin merkez binasına girdi...

Haberler 18.07.2011 - 16:36

"Kuzey Buz Denizi tehlikede"

Aralarında kutup ayısı kostümü giyenlerin de bulunduğu 60’tan fazla Greenpeace eylemcisi bugün Cairn Enerji’nin Edinburg’daki genel merkezinde bir eylem yaptı.

Greenpeace Akdeniz'den yapılan açıklama şöyle:

Kuzey Buz Denizi’nde, Grönland açıklarında petrol aramaları gerçekleştiren Cairn Enerji, petrol sızıntısı acil durum planını açıklamayı reddederek, bu endüstrideki kuralları ihlal ediyor.

Bugün sabah saatlerinde Cairn Enerji ofisine giren Greenpeace eylemcilerinin amacı, şirketin “gizli” acil durum planlarını bulmaktı. Bu belge, bölgedeki olası bir petrol sızıntısı durumunda şirketin nasıl bir kurtarma planı olduğunu ortaya koyuyor. Kuzey Buz Denizi kutup ayıları, deniz gergedanları ve deniz ayıları gibi pek çok önemli türe ev sahipliği yapıyor.

Ofise giren eylemciler, Cairn Enerji’nin yüzlerce çalışanına şirketin gizli planlarını açıklamaları gerektiğini anlatan broşür dağıttı. Greenpeace Uluslararası adına konuşan Mike Townsley, “Kuzey Kutbu dünyanın çok değerli bir bölgesidir. Cairn Enerji gibi şirketler petrol arama faaliyetlerinin taşıdığı riskleri kamuoyundan saklayamazlar. Acil durum planlarını saklamalarının nedeni, büyük bir petrol sızıntısı olması durumunda Kuzey Buz Denizi’nin temizlenmesinin imkansız olduğunu bilmeleri. Bunu görebilmek için geçtiğimiz yıl Meksika Körfezi’nde yaşanan petrol sızıntısına bakmak yeterli. Hem Kuzey Buz Denizi, hem de iklim için, perol aramalarını durdurmak çok önemli. Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarından kazançlı çıkanlar sadece petrol şirketleri ve politikacılar. Eneri ihtiyacımızı karşılamak için başka alternatifler mevcut” dedi.

Bu, Greenpeace’in Cairn Enerji’ye karşı gerçekleştirdiği ilk eylem değil. Bu yıl içerisinde aralarında Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo’nun da bulunduğu eylemciler, Cairn Enerji’nin acil durum planını ele geçirmek ve petrol arama faaliyetlerine son vermek için Cairn Enerji’nin petrol platformu Leiv Eirikisson’a karşı defalarca eylem yaptı. Bu eylemcilerden çoğu Grönland’da hapse girdi ve Cairn Enerji mahkeme emri ile daha fazla protesto yapılmasını önlemek için yasal adımlar attı.

Sayfa Yükleniyor...