İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği (RSPB) ile Doğa Derneği'nin katkılarıyla sürdürülen ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırmalar Merkezi'nce yürütülen çalışma kapsamında Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası'ndaki leylek popülasyonunun belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

OMÜ Ornitolojik Araştırmalar Merkezi görevlisi Kiraz Erciyas, başlatılan çalışma kapsamında üç ay içinde deltadaki leylek varlılığını belirleyeceklerini söyledi.Yaklaşık 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası'nı tamamen tarayarak leylek varlığını kayda geçireceklerini belirten Erciyas, şu bilgileri verdi:'İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği ve Doğa Koruma Derneği'nin katkılarıyla sürdürdüğümüz çalışma kapsamında Kızılırmak Deltası'ndaki leylek varlığını belirleyeceğiz. Çalışmalar kapsamında yavru çıkış zamanından sonra da yavru sayımları da yapılarak alandaki üreme başarısına bakacağız. 2004-2005 yıllarında Avrupa'da yapılan uluslararası leylek sayımlarında yaklaşık 230 bin çift leylek sayıldı. Burada leylek sayısı artarken Türkiye'nin de içinde olduğu, Özbekistan, Danimarka ve Bosna Hersek gibi 4 ülkede leylek popülasyonunda bir azalma olduğu tespit edilmişti. Bu yıl yeniden leylek varlığının belirlenmesi için çalışma başlatıldı.''
Erciyas, Kızılırmak Deltası'nda sürdürülen çalışmaların ilk iki ayında 520 leylek yuvası belirlediklerini, delta genelinde de 800'ün üzerinde yuva olacağını tahmin ettiklerini belirtti.
Leylek yuvalarında az iki leylek bulunduğunu ve yavrularla birlikte leylek sayısının artacağına da dikkati çeken Erciyas, Kızılırmak Deltası'nın adeta bir ''leylek yurdu'' olarak bilindiğini, çünkü Türkiye'de en çok leyleğin ürediği alan olduğunu söyledi.
Erciyas, bazı ağaçlar da 3 ile 9 katlı leylek yuvalarının bulunduğunu da kaydetti.

Bazıları 9 kata kata kadar çıkan yuvaların bulunduğu ağaçlarda birden fazla dalda da yuva oluşturulduğu belirlendi.

KIZILIRMAK DELTASI

Samsun'un Bafra ilçesinde, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında geliyor.
İrili-ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleri ile Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada, bugüne kadar yaklaşık 140 türün ürediği belirlendi.
Kış döneminde 100 bin dolayında su kuşunun kışladığı delta, bu yönüyle de uluslararası ornitolojik öneme sahip bulunuyor.