Linux çekirdeği güncellendi

Bir süredir güncellenmesi beklenen açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux’un çekirdeği resmi olarak 2.6.28 sürümüne güncellendi.

Haberler 30.12.2008 - 17:35

Linux çekirdeği güncellendi

Linux’un yaratıcısı ve yüzlerce geliştiricinin birlikte çalıştığı projenin lideri Linus Torvalds’ın yaptığı resmi açıklamayla duyurulan yeni çekirdekte bulunan en büyük yenilikler grafik bellek yöneticisi ve Ext4 dosya sistemi.

Yeni çekirdekte bulunan GEM (Graphics Execution Manager / Grafik Bellek Yöneticisi), Intel’in 915 grafik yonga setinde görüntü akış oranını (frame rate) yüzde 50 ve 60’a varan oranlarda arttırıyor. Intel’in geliştiricileri Keith Packard ve Eric Anholt tarafından geliştirilen ve Linux çekirdeğine adapte edilen yeni bellek yöneticisi, grafik kartına ait kaynakların farklı uygulamalar tarafından paylaşılabilmesini ve modern grafik işlemcilerinde bulunan tek tip olmayan hafıza erişiminin yönetilmesini sağlıyor.

Yeni çekirdeğin getirdiği en büyük yeniliklerden bir diğeri olan Ext4 dosya sistemi ise maksimum dosya sistemi boyutunu 1 exbibayt (yaklaşık 1143 petabayt)’a yükseltirken, maksimum dosya boyutunu 1 terabayt’a yükseltiyor. Ext4’ün maksimum dosya sayısı ise 4 milyar. Yeni dosya sistemi, özellikle yüksek yoğunlukta işlemler ve depolama gibi faaliyetlerde kullanılan süperbilgisayarlar için büyük bir gelişme olarak ifade ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...