'Mad Men' 3 bölüm birden e2'de

The Sopranos’un yapımcısından EMMY Ödüllü, gerçeğin nasıl satılabileceğini anlatan kışkırtıcı bir dram: 'Mad Men''in 1. sezonu yeniden başladı. Hem de 3 bölüm birden...

06.04.2011 - 14:09

'Mad Men' 3 bölüm birden e2'de

Kim olduğunuzun, ne istediğinizin ya da neyi sevdiğinizin hiçbir önemi yok. Her şey elinizdekini nasıl pazarladığınızla alakalı. İşte The Sopranos’un Emmy ödüllü yapımcı ve yazarı Matthew Weiner’den gerçeğin nasıl satılabileceğine dair kışkırtıcı bir dram: “Mad Men”.

1960’ların New York’undayız. Bu yeni dizi, sizi herkesin bir şeyler sattığı ve hiçbir şeyin beklentiniz doğrultusunda gerçekleşmediği, sürprizlerle dolu bir dünyaya, reklamcılığın güçlü ve görkemli “Altın Çağı”na götürüyor. Egonun hüküm sürdüğü bu dünyada esas oyuncular satış sanatındaki ustalıklarını sergilerken, bazen satışa çıkan kendi özel yaşantıları oluyor.

“Mad Men” bu yenilikçi ama aynı zamanda merhametsiz mesleğin cinsel sömürüleri ve sosyal törelerini gün yüzüne çıkarırken, Amerikalıların umut ve hayallerine şekil veren reklamcıların yaşamlarını korkusuzca ekrana getiriyor.

Dizi, 60’larda piyasanın en iyisi Don Draper etrafında şekilleniyor. Reklamcılığın piri Don Draper şu an için zirvede. Toplantı odası ve yatak odasında kararları o veriyor. Ama zaman çok hızlı değişiyor ve koltuğuna talip çok. Bu merhametsiz sektörde mevkisini korumayı başarabilecek mi?

Karakterler ve Kadro
• Don Draper ( Jon Hamm ) Sterlin Cooper Reklam Ajansının yaratıcı müdürü (creative director ). Draper dizinin esas kahramanı.

• Peggy (Elizabeth Moss) Sterling Cooper’daki saf “yeni kız” ve Draper’ın sekreteri.

• Pete Campbell (Vincent Kartheiser) başkasıyla nişanlı olmasına rağmen Peggy’nin peşinden koşuyor.

• Betty (January Jones ) Draper’in eşi ve 2 çocukları var.

• Joan (Christina Hendricks) Sterling Cooper’da ofis müdürü ve Peggy’e profesyonel ve sosyal mentör olarak davranıyor.

• Roger Sterling (John Slattery) Sterling Cooper’ın ortaklarından biri ve Don Draper’in iyi bir arkadaşı.

• Midge (Rosemarie DeWitt) sanat tasvircisi.

• Paul (Michael Gladis), Ken (Aaron Staton) şirketin muhasebe uzmanları.

• Harry (Rich Sommer) medya alışçısı (?). Paul Ken ve Harry Pete’a bekarlığa veda partisinde yardım eder ve Pete’in bir anlamda destekleyicisi.

• Rachel Menken (Magie Siff) Bir bölüm şefi ve Sterling Coopera işini temsil edecek Ajans arayışındayken geldiğinde Draper ile dostluk kurar.

• Salvatore (Bryan Batt ) Sterling Cooper’da sanat direktörü ve burada iş verilen bir etnik azınlığın üyesi.

Mad Men hakkında hala bilmediğiniz her şey
Mad Men ve oyuncuları hakkında son dört yıldır yazılmadık çizilmedik şey kalmadı. Ama Mad Men dünyası öyle engin bir deniz ki, derinlere daldıkça yepyeni detaylarla karşılaşıyoruz. İşte bu detaylardan bir demet.

- Roger ve Mona Sterling’i canlandıran John Slattery ve Talia Balsam, gerçek hayatta da evli.

- Jon Hamm, üniversiteden mezun olduktan sonra eski lisesine döndü ve orada sekizinci sınıflara oyunculuk dersi verdi. Hamm’in öğrencilerinden biri de The Office’te oynayan Ellie Kemper.

- January Jones’un canlandırdığı Betty’i ikinci sezonun başında bir süre ata binerken izlemiştik. Jones, bu sahneler için dört ay boyunca binicilik dersi aldı.

- İlk sezonun ikinci bölümünde tanıştığımız, Betty’nin ilgilenmek zorunda olduğu tuhaf komşu çocuğu Glen Bishop’u canlandıran Marten Weiner, gerçekte Matthew Weiner’ın oğlu.

- Amerikan Başkanı da Mad Men izliyor. Barack Obama bir Mad Men hayranı olarak biliniyor. Hatta kendisi, üçüncü sezon finalinden sonra Matthew Weiner’a bir hayran mektubu göndermiş ve diziyi ne kadar sevdiğinden bahsetmişti. Mektubu şaşkınlık ve mutlulukla karşılayan Weiner, bu değerli hazineyi çerçeveletip ofisinin duvarına astı.

- Don Draper, askmen.com tarafından 2009’un en etkili adamı seçildi. Don Draper’a hayat veren Jon Hamm’den bahsetmiyoruz. Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi gerçek insanları, hatta önceki senenin birincisi Barack Obama’yı bile geride bırakan kişi, bir Mad Men karakteri.

- Jon Hamm, lisedeyken 24’ün kötü kadını Nina Myers’ı canlandıran Sarah Clarke ile flört etti.

- Mad Men’in ilham kaynaklarından biri de Matthew Weiner’ın yazarlığını ve yapımcılığını üstlendiği sitcom Becker’dı. Yayınlandığı dönemde izleyicilerin ilgiyle izlediği bir yapım olsa da, Weiner’ın çıkardığı işten memnun olmadığı bir diziydi Becker. Becker’da mutsuz bir şekilde çalışırken, orta yaşın getirdiği karmaşık sorularla karşı karşıya kalan Weiner, o bunalımın içinden Mad Men’i çıkardı.

- Jon Hamm’den önce Don Draper rolü için adı geçen aktörlerden biri de George Clooney’di.

- Amerika’da Mad Men izleyicilerinin neredeyse yarısının yılda 100.000 dolardan fazla gelir elde ettiği ortaya çıktı. Bu da demektir ki, Mad Men zengin insanların izlemeyi tercih ettikleri dizilerin başında geliyor.

- Matthew Weiner, Mad Men’in altı sezonda anlatılabilecek bir öyküsü olduğunu düşünüyor. Ancak başarılı yazar, kariyerinin dönüm noktası olan dizinin kesin olarak kaç sezon süreceğini henüz açık etmiş değil.

- Mad Men’i kaleme alan senaristler grubunun büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Dizinin yaratıcısı Matthew Weiner baş yazar olsa da, ekibin yarısından fazlası kadın. Bu Mad Men gibi bir dizi için başlangıçta tuhaf kaçsa da, dikkatlerden kaçmaması gereken bir nokta var: Mad Men’de kadın karakterler de erkekler kadar karmaşık çizilmiş durumda. Betty, Joan ve Peggy’nin ağzından her zaman en iyi replikler çıkmıyor belki, ama her biri yaratıcı kadrodaki kadın ağırlığını hissettirecek kadar güçlü karakterler. Üstelik kadınlar sadece senarist grubuna ağırlıklarını koymuş değiller, üçüncü sezonda 13 bölümün beşi kadınlar tarafından yönetildi.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...