Manisa'da domuz gribi ölümü şüphesi

İstanbul'da okuyan ve memleketi Salihli'ye giden 28 yaşındaki Yusuf D., tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Haberler 27.10.2009 - 23:22

Manisa'da Salihli İlçesi Devlet Hastanesi'nde domuz gribi şüphesiyle tedavi gören 28 yaşındaki Yusuf D. hayatını kaybetti.


Hastane Başhekimi Salih Karabaş, Yusuf D.'nin öğle saatlerinde domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındığını, hastaneye gelişi itibariyle durumunun iyi olmadığını ve solunum cihazına bağlandığını söyledi. Hastanın, akşam saat 20.30 sularında hayatını kaybettiği belirtildi.

Üniversite öğrencisi Yusuf D.'nin İstanbul Üsküdar'da bir yurtta kaldığı ve oda arkadaşı olan yabancı uyruklu kişinin de domuz gribi şüphesiyle tedavi gördüğü kaydedildi.

Yusuf D.'nin hastalanınca memleketine döndüğü, ağırlaşması üzerine ailesi tarafından hastaneye götürüldüğü ve zatürre tanısıyla hayatını kaybettiği belirtildi. Alınan kan örneklerinin Çapa Tıp Fakültesi'ne gönderildiği ve sonuçların yarın öğle saatlerinde açıklanmasının beklendiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı'nın da, domuz gribi iddiasını araştırdığı ve yarın bir açıklama yapacağı kaydedildi.

Yusuf D.'nin ölüm nedeni domuz gribi olarak açıklanırsa, bu Türkiye'deki ikinci H1N1 ölümü olacak.
Şanlıurfa'da 12 kişide domuz gribi virüsüne rastlandığı bildirildi.

Şanlıurfa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, domuz gribinin mevsimsel grip ve diğer akut üst solunum yolları enfeksiyonuna benzediği ve bu vakaların çoğunun mevsimsel grip nedeniyle hastanelere başvuranlardan alınan numunelerin ulusal laboratuvara gönderilmesiyle tespit edilebildiği belirtilerek, ''İlimizde son bir hafta içinde grip benzeri şikayetlerle başvuran toplam 14 hastadan alınan numuneler İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığına gönderilmiş ve bu vakalardan 12 hastada domuz gribi sonucu pozitif, 2 hastada ise negatif sonuç alınmıştır. Pozitif hastalarımızın genel durumları iyi olup ayaktan takip ve tedavileri devam etmektedir'' bilgisine yer verildi.

2 OKUL TATİL EDİLDİ
Domuz gribi hastalığının klinik olarak mevsimsel grip hastalığıyla tedbirleri ve sonuçları itibarıyla benzerlik gösterdiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Mevsimsel grip hastalığında alınan tedbirlerin bu hastalıkta da alınması gerekmektedir. Bu nedenle okullarımızda grip hastalığı geçiren öğrencilerin evde istirahat etmelerinin sağlanması, hastalığın seyrine göre bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Pozitif vakaların görüldüğü Gazi Lisesi ve Sabiha Özlek Lisesi 28 Ekim Çarşamba günü tatil edilmiştir. 1 Kasım Pazar gününe kadar okulların kapalı olması sebebiyle tüm okullarımızda genel temizlik çalışması yapılacaktır. Hastalığın seyrine göre herhangi bir panik oluşturmadan geçmiş yıllardaki mevsimsel grip enfeksiyonu gibi atlatılması konusunda tedbirler alınmıştır.

Hastalıkla ilgili görsel ve yazılı eğitim materyali (VTR, el broşürü, afiş v.s) ile okullarda öğrencilere yönelik, basın ve yayın kuruluşları aracılığıyla halka yönelik tedbirlerle ilgili bilgilendirme çalışmaları devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımızın konuyla ilgili talimatları doğrultusunda hastalıkla ilgili çalışmalar devam edecektir.''

Sayfa Yükleniyor...