Meclis başkan kim olacak, başkan seçimi nasıl yapılır? (Meclis başkanı seçim sürecine ilişkin ayrıntılar)

TBMM'de 28'inci yasama dönemi, milletvekillerinin yemin töreniyle başladı. Bugün yapılacak törenin ardından yeni dönemin Meclis başkanı ve siyasi partilerin grup başkan vekilleri seçilecek. Peki, Meclis başkanı seçimi nasıl yapılır? İşte Meclis başkanı seçim sürecine ilişkin ayrıntılar...

Meclis başkan kim olacak, başkan seçimi nasıl yapılır? (Meclis başkanı seçim sürecine ilişkin ayrıntılar)

İçtüzüğü gereği, 'te bugün yapılacak yemin töreninin ardından seçimlere geçilecek. Meclis Başkanlık Divanı ve 5 siyasi parti grubunun yönetimleri belirlenecek.

Meclis başkan kim olacak, başkan seçimi nasıl yapılır? (Meclis başkanı seçim sürecine ilişkin ayrıntılar) - 1

MECLİS BAŞKANI SEÇİM SÜRECİNİN AYRINTILARI

2 Haziran 2023 tarihinden itibaren 5 gün boyunca adaylık başvuruları alınacak. Siyasi partiler pazartesi ve salı günü başkanı adayını Başkanlığı'na bildirecekler ve çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak oylama ile yeni Meclis başkanı seçiminin ilk turu yapılacak. Başkan seçimi gizli oylama ile yapılacak.

İlk iki oylamada 400, sonuç alınamazsa üçüncü oylamada salt çoğunluk olan 301 kabul oyuyla başkan seçilebilecek. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa da bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak ve dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilmiş olacak.

Meclis başkan kim olacak, başkan seçimi nasıl yapılır? (Meclis başkanı seçim sürecine ilişkin ayrıntılar) - 2

AK PARTİ YENİ YÖNETİMİNİ SEÇECEK

Öte yandan AK Parti'nin 28'inci dönem yönetimi, 3 Haziran'da gerçekleştirilecek kapalı grup toplantısı ile belirlenecek. AK Parti Merkez Yönetim Kurulu toplantısında isimleri belirlenen Grup Başkanı Sivas Milletvekili Abdullah Güler ve Grup Başkanvekilleri Abdülhamit Gül, Özlem Zengin, Muhammet Emin Akbaşoğlu, Bahadır Yenişiherlioğlu ve Leyla Şahin için seçim yapılacak

Sayfa Yükleniyor...