Meclis'te küfür işgal getirdi

CHP milletvekilleri, Grup Başkanvekili Muharrem İnce öncülüğünde Meclis kürsüsünü işgal etti.

22.11.2011 - 19:43

Meclis'te küfür işgal getirdi

Meclis’te işgal eylemi yaşandı.

Oturumu yöneten AK Partili Grup Başkanvekili Mehmet Sağlam’ın, CHP Grup Başkanvekii Muharrem İnce’ye küfür ettiği iddiası, tutanaklarla doğrulandı.

Bunun üzerine Sağlam’dan özür dilemesi istendi, Sağlam özür diledi ancak 30-40 kadar CHP’li milletvekili, Muharrem İnce’nin çağrısı üzerine Meclis kürsüsünü işgal etti.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın görüşme tutanaklarına yansıdığı belirtilen bir sözü, Genel Kurulda tartışmaya neden oldu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, yerinden ayağa kalkarak, Sağlam'a hitaben, ''Sayın Başkan, burada sinkaflı bir söz ettiniz. Televizyonları izleyenler bizden çok daha rahat duyuyor. Şu anda Facebook ve Twitter'de bununla ilgili yorumlar yapılıyor. Sizin ağzınızdan böyle bir laf çıktı mı? Umarım çıkmamıştır'' dedi.

SAĞLAM ÖZÜR DİLEDİ
Sağlam, bunun üzerine birleşime ara verdi. Aranın ardından tutanakları okuyan Sağlam, ''Şahsıma yakışmayan bir sözün ağzımdan çıktığı belli oluyor. Böyle bir sözün ağzımdan çıkmaması gerekirdi. Böyle bir şeyi bilerek ve isteyerek yapmayacağımı belirtmek istiyorum. Böyle bir sözün ağzımdan çıkmaması gerekirdi. Özür diliyorum'' dedi.

"SİZ AKP'NİN MEMURU DEĞİLSİNİZ"
TBMM Genel Kurulunda, Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın, tutanaklara ''Ha ......'' şeklinde yansıyan sözü üzerine CHP'li İnce, yeniden söz aldı.

Sağlam'ın, Meclis TV yayınının kapanmasının ardından kürsüye geldiğini, bu durumu kınadığını belirten İnce, ''Bu ayıbı bu şekilde kapatmak isteminizi kınıyorum'' dedi.

İnce, şöyle devam etti: ''Meclis bürokratlarını uyarıyorum. Ben konuşmamı yaptım. Yerime oturdum, laf atmalar başladı. Sayın Başkan sinkaflı şekilde o sözü ediyor, telefonlar çalışıyor, beni arıyorlar. Biz o gürültüde duymamışız. Twitter ve Facebook'ta konu gırla gidiyor. İnsanlar küfürleri yazıyorlar. Meclis TV Müdürü'nü aratıyorum, adam telefonunu kapatıyor, mekanından kaçıyor. Bakın siz AKP'nin memuru değilsiniz. TBMM'nin memurlarısınız. Hepimize hizmet etmekle yükümlüsünüz. Haddinizi bilin, korkmayın. Stenografları kutluyorum. Burada olan şeyleri olduğu gibi yazmak zorundalar zaten.''

VEKİLLERE DAVET
Sağlam'a seslenen İnce, bu konunun özürle geçiştirilemeyeceğini söyledi.

Bu sözün kavga sırasında bir milletvekilinin bir diğerine söylediği sözlerden olmadığını belirten İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu başkanlık kürsüsünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk oturdu. Savaş yönetti bu Meclis. Bir hafta önce hatibi iteceksiniz, bir hafta sonra küfredeceksiniz. Bu kişi Meclis Başkanlığı yapamaz. Sayın Başkanın gerginlikle ağzından kötü sözler çıkmış. Düşman topçusunun sesi Polatlı'dan duyulurken ağızlardan böyle bir şey çıkmadı. Ben CHP Grubu adına tüm milletvekillerini kürsüye davet ediyorum. Sayın Başkan oturduğu sürece buradan ayrılmayacağız.''

İnce'nin, bu sözleri üzerine CHP'li milletvekilleri kürsünün etrafında toplandı. Eylemin devam etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, oturumu kapattı.

Oturumun yeniden açılmasının ardından başkanlık kürsüsüne TBMM Başkanvekili Sadık Yakut oturdu. Yakut, ''başkanlık divanı'' oluşmadığı gerekçesiyle yarın saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

TBMM BAŞKANLIĞINA BAŞVURU
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığına başvurarak, ''Sağlam'ın edeb ve adab ile uymayan cümle sarfederek, tarafsızlığa gölge düşürdüğü için Meclis başkanvekilliğinden istifasını'' talep etti.

Sağlam, verilen arada başkanlık kürsüsünden ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine, ''dudak okumadan böyle bir sözün çıkarıldığını'' belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...